| SonicAndrei a întrebat:

Aș vrea să-mi iau un HDD extern pentru stocarea pozelor/filmelor etc pe termen lung. Deci caut în primul rând un HDD stabil și durabil în timp.
M-am gândit la WD My Passport 2TB. Aș putea mări bugetul și să iau versiunea de 4TB, dar în cazul în care acesta s-ar defecta aș pierde de 2 ori mai multe date. Voi ce-mi sugerați?

8 răspunsuri:
| uchihasasuke09 a răspuns:

Mai bine iti iei de 2TB sau daca sunt datele foarte importante 2 de TB in loc de unul de 4.Cred ca iti ajunge 2TB deoarece nu sunt asa usor de umplut.

| CM7YRE a răspuns:

Daca te duci in buget de 500 ron, ideea mea: Rack de 3.0 http://bit.ly/2T3vYiE cu Seagate FireCuda SSHD, 2TB, https://bit.ly/2SXhNLD. Cei de la Seagata "garanteaza" o viata mai prelungita, plus ai viteze de sshd, ceva combinat. Si cu rack-ul = ideea "perfecta" de extern. Tu stii. Nu discutam despre marci, nu zic ca Seagate e cea mai buna alegere, dar, este o optiune buna.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa-ti pastrezi inregistrarile pe termen lung, atunci gandeste te si la cateva lucruri esentiale:
- hard disc-ul sa aiba capacitate accesibila oricarui calculator /laptop actual, si sa aiba capacitate acceptata de sistemele actuale, adica sub 500Gb
- fisierele (filmarile) sa nu depaseasca limita de 4Gb
Evident, calitatea hard disk-urilor conteaza mult la pastrarea informatiilor, de aceea periodic trebuie scanate, eventual si refrisate informatiile inregistrate magnetic.

Eu personal evit stocarea pe hard discuri externe, mai ales pe cele de capacitate mare, deoarece sunt mai vulnerabile fizic decat cele interne, care au si marime fizica mai mare (3.5"), dar densitatea de informatii mai mica decat pe cele portabile (2.5").

| SonicAndrei explică (pentru uchihasasuke09):

De 2TB voi lua atunci. Mersi.

| SonicAndrei explică (pentru Bula):

Sub 500 GB? Orice calculator/laptop pe care îl am suportă și hdd de 10 TB. Vreau să stochez și filme de >10 GB.
Prin „vulnerabile fizic" te referi la căzături? Asta e adevărat. Dar am grijă să nu-l scap pe jos și să nu îl mișc în timp ce funcționează.

| SonicAndrei explică (pentru CM7YRE):

Nu am nevoie neapărat de viteză, ci doar de spațiu și fiabilitate. Oricum viteza r/w pentru fișierele mari e cam aceeași și la HDD și la SSD. Am două întrebări:
1) SSHD-ul pe care mi l-ai recomandat are doar 5400 RPM. Ar putea avea viață mai lungă față de unul cu 7200 RPM?
2) De ce ar fi mai fiabil un HDD intern cu rack față de unul extern?

| CM7YRE a răspuns (pentru SonicAndrei):

1. Depinde de stocul/produsul "prins", de norocul tau, de ce faci cu el, ce fisiere, de starea in care il tii etc. Daca e "garantat" ca 99% din produse au viata de 20 de ani si 1% au viata de cateva luni, si tu "prinzi" pe cel din categoria "1%"? La fel si invers. Statistic vorbind, e "bun" oricare. Cu cat mai mare specificatia (buffer, rpm, capacitate etc, cu-atat mai bine, in functie de situatie).
2. Ce e un "hdd intern" si "hdd extern"? N-am vazut "categoria" asta. Daca iei un "hdd intern" si-i pui o mufa, sau il tii in afara unitatii, asta il face "extern"? Se numeste "extern" pentru ca e-n afara, nu il tii inauntru. Dar e acelasi hdd, aceeasi chestie. Doar tu stabilesti daca il tii inauntru sau afara. Tu ia ce doresti.

Bula
| Bula a răspuns (pentru SonicAndrei):

Poti folosi si de 10TB, daca-l vrei sa-l folosesti DOAR pe calculatorul tau.
Hard disc-urile de peste 500Gb nu sunt recunoscute de calculatoarele cu BIOS standard si multe (versiuni de) sisteme de operare.
In caz ca se intampla ceva cu calculatorul tau, este posibil sa te coste mult recuperarea materialelor de pe hard disk mare, daca se defecteaza, fiind nevoie de un sistem compatibil.
Fisierele de peste 10Gb sunt recunoscute doar de putine sisteme, cu atat mai putine televizoare. Majoritatea au limita de 4Gb.