| PolBoss a întrebat:

As vrea sa schimb vechea mea placa video cu Ati Radeon HD5450, dar trebuie sa-mi iau si o sursa noua. Ce sursa mi-ar trebui pentru:
-Placa de baza DG31PR
-Procesor Pentium Dual core E5200 2.50 GHz
-3 giga RAM DDR2 Dual Channel
-Placa video Radeon HD5450 (placa video care vreau sa mi-a iau)
Sursa pe care am acum este de 230V
Va rog recomandatimi o sursa su b 200RON

Răspuns Câştigător
| Master1ro a răspuns:

Salut,
Tind sa se anunt ca puterea sursei se exprima in watti(W), 230V este tensiunea de alimentare a sursei.
Iti recomand sa iti cumperi o sursa Corsair si sa aiba ventilator de 12cm.
Este suficient o sursa de 450-500 watti, dar o sursa de calitate.

6 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| ComaniciIonut a răspuns:

Scrie in cartea ei de specificatii. O sa iti trebuiasca una de minim 350 Wati nu de 230 Volti. Watii si cu Voltii sunt totali diferiti Watul reprezinta puterea curentului electric, iar Voltul tensiunea sa. Iar ai carcasa+sursa pe orice site ( eMAG, evomag ) la minim 120 de lei happy Sursa este de 450W foarte buna

| PolBoss explică (pentru ComaniciIonut):

Pe sursa scrie 230V nu 230W.

| ComaniciIonut a răspuns (pentru PolBoss):

Maa nu ai cum sa ai mai amre de 230 de V ca 230 V ai la priza deci nu iti fa probleme la o sursa te intereseaza Watii nu Voltii big grin

| Marius925990 a răspuns:

Daca ai deja sursa de 450w nu trebuie schimbata

| Flo_Florian_1987 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......EQFT2BBBM/ Sau

http://www.emag.ro/sursa-inter-tech-energon-650w-eps-650/pd/EHFS2BBBM/

sau

http://www.emag.ro/sursa-inter-tech-combat-power-550w-cp-550/pd/ENFT7BBBM/

Tine cont ca au garantie si sunt noi. Eu prefer rasurbo dar preferabil la tine este sa dai procesorul la schimb si o diferenta pentru un e8400 sau e8500 daca gasesti pe okazii cum am procedat si eu si sa mai pui niste ram. Acum daca schimbi si procesorul si mai pui ram sa instalezi windows pe 64 bits. Gasesti pe okazii la 200 ron procesorul si este excelent in jocuri cu potential de overcloking. Ca sursa am gasit noua pe okazii un silent power de 800 wats la 250 ron. Stima