| Alex_5242 a întrebat:

As vrea sa stiu ce configuratie trebuie sa aiba un PC pentru a putea rula ultimele in jocuri in urmatorii 5 ani?
Procesor, Placa Video, RAM, HDD.
Pretul sa fie rezonabil...

Răspuns Câştigător
| username a răspuns:

@BMA nu ai o treaba cu configuratiile PC-ului. De ce? Uite:
8 GB RAM? Pentru ce, sa te lauzi la prieteni in cartier? 4 GB is foarte buni la o frecventa de 2133 MHz.
Hard inter de 3TB pe SATA II CAviar Green, sa copiez un film de pe el pe un stick intr-o ora. Daca tot dai 600 RON pe un ahrd intern macar sa fie SATA III, 1TB e mai mult decat necesar. La SSD-uri la fel, mai bine unu de 60 GB SATA III pentru OS si o sa zboare w7 pe el. Procesorule bun, dar cam scump, mai bine astepti Buldozer de la AMD sau sa mai scada preturile la Intel.
Placa video foarte scumpa, mai ales cea de la gigabyte (care e 2000 RON). Mai bine iei mamutul 6970 de la ASUS.
Sursa, la ce ii recomazi tu, daca mai face si OC, o arde.
Plcad e baza, o alegere buna, dar restul componentelor... La ce i-ai recomandat tu, poate sa se apuce sa produca jocuri, nu sa le joace.

@Alex in 1000 de euro pot sa iti fac o configuratie de gaming pentru 4 ani si dupa mai faci OC, mai cumperi 2GB RAM.

11 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Zi preatul concret... daca ai bani poate fi rezonabil chiar si 1000 euro...

| RS4 a răspuns:

Vei putea rula jocuri, daca nu vei mai scadea din detalii si rezolutie (desi nu cred ca va fi cazul). Trebuie sa iti faci un PC din cati bani dispui! Dar cel mai bine sa citesti multe forumuri despre configurarea unui PC bun! si sa ceri pareri acolo! eu mi-am facut anul trecut un PC si deocamdata merge ok, o placa video mi-ar trebui mai buna (am 9600 GT de 512 mb), dar joc Dirt3 fara probleme! cel mai important este sa-l faci echilibrat... nu placa video foarte tare si procesor si placa de baza slabute si 1 gb ram! nu ai facut nimic! ai grija sa ai si o sursa de calitate, sa nu le pui componentele intr-o (carcasa cu sursa inclusa) si slab ventilata! eu am E8400 3ghz, kingstone hyperX 4 gb ram, video 9600 GT, o placa de baza Gigabyte GA-EP35-DS3L si o saursa de 450 W Thermaltake, carcasa Nexus! deci socoteste cati bani ai disponibili si iti faci o configuratie dupa acea suma! sper sa reusesti ceva de care sa fi multumit! bafta!

| lucian a răspuns:

Procesor Intel core i7
Placa Video Nvidia Geforce GTX 590 sau Ati Radeon 6990
Rami 6 gb
HDD 1 tb

| wolfy911 a răspuns:

Procesor:Intel core i7, placa video:MSI Radeon HD 6950 2GB Twin Frozr II, ram:8gb sunt de ajuns, hdd:cat mai mare. funda?

| username a răspuns:

Ce intelegi tu prin pret rezonabil. Totusi de placa de baza, sursa si carcasa nu ai nevoie?
Daca imi dai un buget si am timp in seara asta iti fac configuratia, daca nu am timp maine dimineata.

| BMA a răspuns:

Max urmatorii 3 ani la setari maxime.core i7 sandy bridge 2600k 12 mil, placa de baza Gigabyte GA-Z68XP-UD3P 780 lei, ram:Corsair Dominator 8GB DDR3 1600MHz 600 lei, 2xKingston 64GB SATA-II SSDNow V100 Desktop Bundle puse in raid 950 lei+Western Digital 3TB SATA-II 7200rpm 64MB Caviar Green 600 lei, GeForce GTX 580 Ultra Durable 1. 53GB DDR5 384-bit 2050 lei+mai poti pune una la fel sa faci sly...+ sursa: Sursa Chieftec Nitro 88+ Series 850W 650 lei, restul iti pui tu...

cu astea nu o sa ai probleme vreo 3 ani.se aude cica de memorie xdr/xdr2 pentru calc.deci nu stiu cat se merita, mai bine iti iei console.

| vladsoare a răspuns:

Pret rezonabil? I-ati gandul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 rami
placa video minim 1 giga
procesor minim amd phenom 2 x4 sau minim I 3

pretul ajunge 24 de milioane
palca de baza un MSI la 4 milioane

| stiandan a răspuns:

Rezonabil si sa poti rula jocurile si care vor iesi peste 2-3 ani? Sub 2600 lei nu ai nici o sansa.
Configuratie minima pentru ce vrei tu
Procesor - i5
Video - 1 gb (Ati sau Nvidia)
Ram - 3gb
HDD - chiar nu conteaza prea mult avand in vedere ca marea majoritate au peste 200 gb.

Daca vrei cu adevarat ceva puternic pentru jocuri si te tine buzunarul cumpara un Alienware.

Succes

| Alex_5242 explică:

Stiu PC-urile Alienware, dar preturile incep de la 5.000 lei.
Mi-am facut o idee despre ele, dar totusi procesorul i7 cu 6 nuclee e cam mult, cred ca unul Quad Core e de ajuns!

| Alex_5242 explică:

@BMA
Nu sunt Bill Gates, nu vreau un PC de 10.000 euro...
Majoritatea dintre voi ati intelegi ca un PC sa fie buntrebuie sa aiba cele mai scumpe componente.
Daca vreau un PC perfect imi iau unul Apple de 16.000 lei sau unul de la Alienware cu 64 GB RAM...