| SerbanElyan a întrebat:

As vrea sa stiu ce inseamna overclocking si in ce consta acesta. Detalii, va rog.winkingwinking

6 răspunsuri:
| Miranda29 a răspuns:

Overclocking-ul reprezintă procedeul prin care o componentă hardware de calculator este forțată să funcționeze la frecvență mai mare decât cea specificată de producător. Componentele cel mai des overclockate sunt microprocesorul, memoria RAM, placa grafică și cipurile de pe placa de bază. Scopul este de a obține performanțe mai mari, fără ca acest lucru să ducă la instabilitatea sistemului. Acest procedeu poate conduce la economii, nefiind necesară achiziționarea unei componente mai scumpe și mai rapide, reversul fiind posibilitatea de a micșora durata de viață a componentei overclockate sau chiar distrugerea ei.

| Violente a răspuns:

A postat Miranda si pentru mine. Mai pe romaneste, overclock-ul improvizeaza o noua putere de munca a procesorului, dar il si predispune la serioase teste, mai ales cele de temperatura.

Overclockul poate fi suportat de doua componente : placa video și/sau procesorul.

Overclockul unei placi video este cu mult mai simpla decat overclockul unui procesor care consta si depinde de foarte multi factori, cum ar fi puterea coolerului (de obicei este recomandata folosirea unui cooler cu 2-3 heat-tipeuri pentru un overclock stabil si temperaturi decente), cu atat mai mult consta si in frecventa ramilor si in "inteligența" placii de baza ș.a.m.d

Sper ca te-am ajutat! big grin

| BLKZ a răspuns (pentru Violente):

OC-ul e suportat si de memoria RAM, northbrigde-ul placii de baza si mai nou, au aparut cateva modele de surse care cica printr-un switch ajung de la 1000 la 1200 de watti, surse facute de Enermax parca. Asta ca nota informativa happy

| Violente a răspuns (pentru BLKZ):

Si de ce imi raspunzi mie? Eu nu am precizat de memoria RAM si de placa de baza? interesant.

| BLKZ a răspuns (pentru Violente):

Ai spus ca doar gpu-ul si cpu-ul pot fi overclockate, fara a mentiona NB-ul sau ramii.

| Violente a răspuns (pentru BLKZ):

Aaa, mi s-a parut logic ca pe langa procesor sa fie overclockate si plăcuțele RAM, am omis, scuzele mele, mulțumesc pentru rectificare. tongue