| bogdan324 a întrebat:

Ati cumparat placi video SH? Daca da, care a fost experienta voastra?
Ma gandesc sa iau un 1080 ti sh insa tare imi e ca dau peste vreo placa minata la greu.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu personal am 3 placi SH cumparate, de pe eBay Germania.
O Quadro K4000,
o Quadro M4000,
si o RX480 8GB.

Toate merg f bine, cu o mica exceptie> RX-ul face o galagie groaznica intr-un anumit sistem (al meu), dar e foarte silent in alt sistem (fostul sistem al fratelui meu).
Nu am reusit nici pana azi sa inteleg motivul, si bineinteles ca am imperecheat-o cu sistemul unde tace si face...

In Romania am luat mai demult o GTX 650 de la un tip din Constanta, pret bun...
Nu e foarte galagioasa si functioneaza si acum fara repros.

O amica a cumparat in 2019 de pe OLX o GTX 1070, si la fel, nici o problema.

Daca ar fi sa cumpar de pe OLX o placa video, m-as uita in primul rand ca vanzatorul sa fie din Cluj sau Timisoara, sa aiba putine componente de vanzare, semn ca nu face bisnita,... si apoi m-as orienta dupa felul in care isi lauda marfa, cat de insistent e sa scape de ea...etc
As cere obligatoriu livrare cu verificare, asa doar, sa vad cum arata produsul. Daca e intr-o stare jalnica si nu corespunde cu pozele, refuz sa o primesc.

| danutzu96 a răspuns:

Am luat un RX 570 (in cutie) la super pret aproape noua de pe olx fara bios modificat. Din cate am observat de pe la colegi/amici probabilitatea sa dai peste una care a minat (si cu bios modificat) este foarte mare. Am inteles ca s-au vandut si refurbished proaspat scoase de la minat. Faptul ca a minat nu inseamna neaparat ca nu e buna, dar de multe ori sta in overclock si full load 24/24 si asta afecteaza mult durata de viata.

| Al3x998 a răspuns:

Da, eu am cumparat acum 1 an un GTX 1070 Ti si merge foarte bine.