| Frank51 a întrebat:

Ati observat vreo diferenta de viteza la internetul de la Digi acum pe timp de iarna? La mine zici ca a venit un tsunami ca imi merge cu kB/s

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Cred ca depinde de zona, de provider.

| Madalin0404 a răspuns:

Depinde de zona, semnal

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mie mi se opreste cateodata fara motiv

| adi28384773 a răspuns:

Este cea mai slaba retea

Bula
| Bula a răspuns:

Da-le un telefon, sa-ti verifice linia!

| RAY a răspuns:

Digi ofera internet de calitate, probabil ai o problema cu routerul, cablu, laptopul, suna la ei sa testeze pot testa si de la ei viteza ta

| Frank51 explică (pentru gabicoo):

Am testat. Inainte de reset la router am avut 48Mb/s, dupa reset 48Mb/s, uneori scade la 2-3Mb/s fara motiv. Am reinstalat driverele la laptop, acelasi rezultat. Pe telefon obtin 120Mb/s. Pe fir obtin 250Mb/s

| gabicoo a răspuns (pentru Frank51):

E clar. Esti pe fibra. Ai abonament de 300 mbps la 30 lei/luna. Ai montat, in casa, o petarda de ONT model ZTE 660f. Petarda de ZTE e de vina. Pe WiFi semnalul e foarte slab si oscileaza. ONT-ul nu are standard bgn ci doar bg cu toate ca pe el scrie ca e bgn. Standardul n ofera viteze pana in 300mbps.
Ai doua solutii:
1-te muti la UPC daca esti pe final de contract.
2- cumperi un router bun, il imperechezi cu petatrda lor, prin cablu si ai semnal wireless bun.
Succes.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Ai semnal bun pe router-ul tau. Am vurt sa zic.
Daca pui router-ul tau ar fi bine sa-i chemi pe doreii de la Digi sa puna petarda de ZTE in mod bridge. Soliciti telefonic sa vina un inginer, ca baietii "stie decat sa face gauri si sa lipeste fibra".
Sa fii iubit.

| IonutzMariusz a răspuns:

Pentru că este rețeaua second hand, ce spui tu aici, ai atenuare mare pe FO, sau poate rămas agățat portul, trage-l și tu din priză sau un reset( atenție la hard reset ar trebui să se provizioneze automat, ar trebui). Poți deschide și o sesizare, dar util ar fi să te contectezi direct in ONT-ul lor și un test cu netograf (pe cablu obligatoriu nu pe wifi)

| Frank51 explică (pentru gabicoo):

Am rezolvat intr-un final. Am intrat in setarile driver-ului din device manager, acolo la Bandwidth capability am schimbat de pe 20MHz pe 20/40MHz, acum imi urca la 70-80Mb/s. Imi pare rau ca i-am dat un pumn router-ului, el chiar nu are nici-o vina laughing Am scris aici poate o sa mai fie cazuri ca asta si sa stie oamenii ce sa faca.