| iwancelgroaznic a întrebat:

Atunci cand iti alegi componentele pentru un calculator, dupa ce iti dai seama ca sunt compatibile intre ele?
Poate cineva va rog sa imi spuna dupa ce criterii se aleg?

3 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Cel mai important e ca soclul placii de baza sa se potriveeasca cu cel al procesorului dupa tipul de ram sa se potriveasca cu placa de baza(ddr3-ddr3 ddr2-ddr2...) ar mai fi si la alegerea hdd-ului/ssd-ului sa vezi daca se potriveste cu placa de baza(sata 3 sau sata 2 ca ide nu cred ca mai foloseste nimeni acum)
daca vreo spune-mi ce componente vrei sa stii daca sunt compatibile si iti zic daca sunt sau nu

| RS4 a răspuns:

Palca de baza suporta un anumit tip de procesor si un anumit tip de memorie ram si are un slot pentru placa video care e PCI Express mai nou (cele vechi se numeau AGP)!
Deci daca iti iei o placa de baza cu socket 775 la procesor si slot pentru memorii ddr2, iti va trebui un procesor pe socket 775 si memorii DDR2! la fel si cu placa video! sursa, hdd-ul si dvd writerul nu conteaza, dar e indicat sa fie modele noi, oricum se vor potrivi! daca nu prea te pricepi, cauta pe cineva care sa iti faca o configuratie de banii de care dispui! bafta!

| motherfucker a răspuns:

Pff... pai procesorul tebuie sa fie compatibil cu placa de baza. Daca e pe socket 775 atunci iei procesor pe socket 775 (dual-core sau core 2 duo), daca e pe 1156 sau ceva de genu iei i3. Ram la fel. Te uiti la placa de baza si vezi ce suporta : ddr2 sau ddr3... si cate module. Oricum sunt multe de zis. Dar mai bine te duci la o firma de calculatoare si ii zici cam ce ai vrea si iti fac aia.