| WhiteWings a întrebat:

Aveti vreo idee de ce mi se stinge brusc laptopul? cand il tin cu incarcatorul se stinge in cateva ore datorita faptului ca se incalzeste foarte rau procesorul dar cand ii scot incarcatorul in 10 min max se stinge.ati mai patit asa ceva stiti ce e de facut?

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Cand il tii cu incarcatorul se stinge probabil de la temperatura cum ai spus. \Tine-l pe o suprafata plana ca sa isi faca aerisirea cum trebuie ai grija sa nu fie obturate gurile de aerisire. Daca tot nu reusesti, un drum pana la service pentru schimbarea pastei de pe procesor si curatirea radiatorului de praf te va scapa.
Daca ti se stinge in maxim 10 min dupa ce ii scoti incarcatorul, atunci e destul de clar ca nu te mai tine bateria decat 10 minute. O poti schimba cu una noua.
Numai bine, Shinwinking

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru, chiar daca il tin pe un suport cu trei coolere. L-am dus la un service si in doua ore au rezolvat problema. Pasta de pe procesor se dusese. Nu merita sa te stresezi, mai bine du-te la un service.

| cd92 a răspuns:

Trebuie sa il tii putin ridicat eu ii pun o carte in partea din spate si daca sta inclinat si intra aer si pe sub el nu se incalzeste prea tare, depinde si de ce il pui sa faca, de ex. daca te joci el lucreaza mai repede, se consuma si bateria mai repede si de aceea se incalzestewinking

| sweety_1169 a răspuns:

Se incinge pentru ca il tii pe o patura probabil... mie de aia mi s-a stins

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si al meu se tot stinge cand are ceva CD is iel sau se mai stinge asa din buna ziua

| amalyutza a răspuns:

Nu stiu dar la fel e si cu al meusad....sa fie cum zice sweety?thinking:p

| reparatiinotebook a răspuns:

Exista mai multe motive pentru care un laptop se poate manifesta asa. Unul din ele, asa cum mentionau ante-respondentii mei, poate fi supraincalzirea cauzata de o folosire necorespunzatoare (pe pat, plapume, etc - locuri care impiedica ventilatia si racirea laptopului). Cauzele in cazul tau pot fi multe, dar de obicei asta e un simptom destul de grav, care nu suporta amanare. Cu cat amani, cu atat se poate agrava mai mult, si sansele de reparare scad. Iti recomand sa il duci la un service. Aici ai un caz similar, ai alaturi de el si altele asemanatoare din care poti trage niste concluzii: http://blog.reparatiinotebook.ro/......a-secunde/