| ๔єภเร1923๔єภเร a întrebat:

Am un laptop Dell Inspiron de vreo 2 ani si in ultima vreme imi tot creeaza probleme. Primele probleme au aparut aproximativ acum 1 an, atunci cand laptopul nu se mai incarca, deoarece slotul de pe marginea laptopului unde trebuia bagat incarcatorul se rupsese, de precizat, de 3 ori am avut aceeasi problema. Acum vreo luna a aparut alta problema... se pare ca a facut condens si s-a stricat placa de baza + procesorul si a trebuit sa le inlocuiesc pe amandoua si cum nu era de ajuns o alta problema isi face aparitia! Aici si intrebarea mea: Atunci cand laptopul este cu incarcatorul conectat se stinge brusc cand ii vine cheful, dar cand nu are incarcatorul conectat merge pefect. Ce are? happy

5 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

1) Porneste sistemul de operare, in Safe Mode. (Restarteaza laptop-ul si apasa in mod continuu tasta F8, pana-ti apare meniul ce-ti permite sa pornesti sistemul de operare in Safe Mode.)
2) Dezactiveaza AMBELE procesoare. (Cand esti in Safe Mode, intra in Start -> Control Panel -> System and Security -> Device Manager. In fereastra ce-ti va aparea, cauta "Processors" si dezactiveaza-le pe ambele folosind click dreapta si selectand optiunea Disable. Vezi poza de mai jos...)
3) Dai restart si s-a rezolvat.

Poza: http://prntscr.com/6uftua

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru Ronnix):

E octacore al meu. happy.

| ๔єภเร1923๔єภเร explică (pentru Ronnix):

Hm,. deci pana la urma de la ce este problema?

| ๔єภเร1923๔єภเร explică:

TIN SA PRECIZEZ! A aparut o schimbare, laptopul se stinge indiferent ca e la incarcat sau nu. :~)

| iustiiinnn a răspuns:

Buna! Eu as zice sa ii schimbi acumulatorul. Si eu am avut laptop Dell, numai ca latitude si am patit si eu ca tine, numai ca invers. multa bafta