| Lightdark a întrebat:

BN TPU hey ce tip de baterie e cel mai bun -cel cu litiu ion
-cel cu înveliș de silicon carbon
-cel cu cobalt
-cel cu Zinc magneziu carbon
-cel cu sare? Întreb fiindcă un prieten are nevoie de un display aftermarket și bateria za gaga o lupma

3 răspunsuri:
| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Dacă este vorba de un telefon, nu cred că vei găsi niciunul dintre tipurile de acumulatori enumerați pentru el, cu excepția Lithium-Ion. Eventual, Lithium-Polymer. Silicon-carbon este o tehnologie ce abia a intrat pe piață.

| Lightdark explică (pentru literallythesamebruh):

Ok ok pai și cum funcționează tehnologia de Silicon carbon adică bateria va fi ca una de unica folosință? Gen baterie alcalina care își va consuma treptat carbonul? Sau cum.

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

Nu va fi de unica folosinta, nici nu are cum, fiind folosite pentru telefoane.
Diferenta dintre LiPo sau LiIon si cele pe baza de silicon-carbon, este ca acestea din urma se uzeaza mai incet, avand de 3 ori mai multe cicluri de incarcare decat un acumulator LiPo (1500 fata de 500).
Si inmagazineaza cu 12.8% mai mult curent.

Primul telefon cu acest tip de baterie tocmai a aparut pe piata chineza: Honor Magic 5 Pro) oarecum logic, acumulatorul fiind creat de Huawei).

Varianta Magic5Pro pentru restul lumii are acumulator LiPo.