| anonim_4396 a întrebat:

Bun, deci in casa sunt 28 de grade, mai mult decat de obicei, iar laptop-ul cam vajaie. Nu-mi dau seama daca e mai incalzit decat de obicei, dar vajaie. Voiam sa stiu daca ar trebui sa-mi fac griji sau e normal. Ma gandeam ca poate face asa ca sa raceasca procesorul...
Deci e normal? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi cica calculatorul trebuie sa se odihneasca si cere funda. Mother of GOD.
Atunci cand procesorul este utilizat intr-un procentaj mai mare decat de obicei se incalzeste mai tare.
Ei bine procesorul are un senzor care ii spune placii de baza de temperatura are si placa de baza baga voltaj mai mare in coolerul de la procesor ca sa raceasca procesorul.
Deci este normal. Daca inainte nu vajaia probabil s-a adunat praf si se incalzeste mai repede astfel incat vajaie intruna.
Iti propun sa il aspiri dinainte ca sa nu ajungi la temperatura de shutdown. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aha, multumesc si eu. Si la mine, acum cu caldurile astea, din cind in cind porneste ventilatorul (asa cred eu) si scoate un zgomot ca un vijiit.

2 răspunsuri:
| georgyanna22 a răspuns:

Asa imi face si mie laptopul chiar in momentul asta. Daca se aude si un sunet mai ciudat un harzait poate tia scapat sau l-ai lovit.Da e chestia ca el cand face asa s-a incins mai trebuie sa se mai odihneasca si el, procesorul atunci se incinge nu se raceste.dai de cateva ori F5 si vezi iti mai face asa. FUNDA.