| ghostrider123 a întrebat:

Acum 1 an si jumatate am cumparat un telefon HTC Desire 620G. Din primele zile am vazut ca incepe sa aiba probleme cu touchul si se bloca foarte des. L-am tot dus la garantie dar au rezolvat problema pentru cateva saptamani numa. Acum este extrem de greu chiar sa mai scriu un mesaj din cauza ca se misca extrem de greu. Nu este chiar un telefon ieftin, am dat 1000 de lei pe el la vremea aceea deci am cat de cat pretentii.
Intrebarea mea este: pot sa ii fac ceva telefonului, adica sa il stric si sa il duc la garantie fara sa isi dea seama ca e stricat de mine si sa mi-l schimbe? Stiu ca e cam nesimtire ce vreau dar e bataie de joc si tin partea lor pentru ca il repara pentru foarte scurt timp.
Cei care sunt aici ca sa acuze ca nu sunt corect, ii rog sa se abtina.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-l strica tu. Trimite-l in garantie si spune-le ca-rogi sa-ti dea negatie pentru el in caz contrar te vei adresa ANPC si chiar judecatii daca este nevoie. Uite adresa ANPC: http://www.opc.ro/articol/575/date-contact
Ai grije sa faci copie dupa garantie si factura! Sa nu trimiti factura in original ci in copie.

| ghostrider123 explică (pentru Salontanul):

Mersi, insa nu as vrea sa ma complic atat de tare.
Ma gandeam la ceva de genu sa incalzesc placa de baza cu o bricheta sau ceva pana se strica insa nu stiu daca isi dau seama.
Incep sa nu il mai suport deja

| Salontanul a răspuns (pentru ghostrider123):

Isi vor da seama ca este stricat intentionat si pierzi si garantia. Nu te juca!

| Salontanul a răspuns (pentru ghostrider123):

Hai sa-ti spun o "poveste" adevarata. Acum circa un an si ceva in urma aveam un monitor Philips inca in garantie. Mai avea o luna si s-a stricat. L-am trimis in repratie si mi-au dat negatie ca sa-mi dea magazinul altul. M-au contactat si mi-au spus ca nu mai au tipul ala dar o sa-mi de unul mai scump. Mi l-au dat dar nu mi-au trimis o garantie noua. I-am atentionat si n-au reactionat nici cum. Am scris la ANPC si mi-a venit garantie noua pe inca 2 ani (asa zice legea). Asa ca tu n-ai de pierdut decat de castigat. Baga mare! laughing