| Frunziix3 a întrebat:

Alalteieri mi-am varsat suc pe tastatura, mentionez ca era lipicios.Cifra 0, daca o apas mi se lasa de tot in jos si ramane acolo 1 minut juma'. Liniuta (cea de langa 0) iarasi nu merge si nici backspace la fel ca 0 si liniuta.
Acum va spun ca de abia am putut sa pun intrebarea. laughing
Mentionez ca am mai varsat suc pe ea odata dar nu mai stiu cum am reperat-o.
Deci, intrebarea e, cum o pot face la loc?!
Dau funda raspunsului cel mai folositor. happy

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Varsă și o bere pe ea poate se îmbată și își revine.
Glumeam desigur...
Ai nevoie de:
Mânuță de chirurg, că e vorba de chestii de acuratețe
O șurublință stea
Alcool sanitar sau cel mai indicat alcool izopropilic, ultimul e cel mai eficient că se evaporă foarte repede și nu lasă urme(eu îl folosesc când curăț pasta termoconductoare la procesoare, la mentenanțe periodice(chestii de service pc))
Discuri demachiante și 2-3 bețișoare de curățat urechile(cele mai eficiente că nu lasă scame)
Mod de lucru:
Se deconectează tastatura de la unitatea centrală
Pe o suprafață cuară și plană se:
-desfac șuruburile de prindere
-cu atenție se îndepărtează carcasa inferioară, adică nu se întoarce tastatura, că riști să împrăștii tastele pe jos iar apoi la asamblare să nu mai ții minte poziția acestora(de exemplu q w e r t y)
se îndepărtează acea folie cu circuite, sau după caz e ca o membrană cu denivelări.Acele denivelări sunt de fapt contactele tastelor și dacă întorci acea membrană vei vedea că are niște cilindrii de grafit.
Se curăță cu alcool izopropilic membrana/folia cu circuite(după caz)
Apoi se curăță fiecare tastă în parte
aici trebuie să ai grijă să nu le scoți pe toate ci pe rând, asfel previi încurcarea ordinii acestora
Se curăță și circuitele elctronice
aici dacă sunt depuneri de praf prima cu o pensulă moale sau suflat cu are comprimat, dar cu grijă să nu dezlipești vreo componentă, si apoi ușor cu un bețișor de =urechi inmuiat puțin în alocool izopropilic se curăță întree componente, evitând cât se poate contactul cu terminalele acestora.
După uscare se asamblează tastatura și se conectează la unitate.
timp de lucru 60-80 de minute, depinde de acuratețea ta.Succes

| Pouch_Juice_1999 a răspuns (pentru DeyCj):

Am incercat si nu merge

| Pouch_Juice_1999 a răspuns (pentru DeyCj):

Prima data nu a mers i-am dat restart si a mers hai mersi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, se "lipesc" tastele din cauza sucului care s-a uscat.

Scoţi cablul tastaturii ( din mufă, spate ) o desfaci şi o cureţi de sucul acela.
O laşi pentru a se usca, după care o montezi înapoi şi apoi cuplezi cablul - şi ar trebui să funcţioneze...

| AleyMix a răspuns:

Incearca sa o desfaci din suruburi sa o cureti pe dinauntru daca ai dat pe o portiune mai mare. Daca nu scoate doar tastele pe care ai varsat suc si curata-le! Altfel nu stiu cum s-o repari.

| Katty95 a răspuns:

Salutare,se mai intimpla! Daca nu-ti merg acelea taste e mai bine sa chemi pe cineva care poate sa le scoata (caci tastele le poti scoate de pe tastatura), dar ca sa nu faci cv si sa strici mai bine cheama pe cineva care stie sa le scoata si sa le monteze la loc. Daca ele tot nu merg si nici mesterul nu ti le poate repara atunci cu parere de rau o sa trebuiasca sa-ti cumperi alta tastatura si data viitoare o sa fii mai atenta! Eu cred ca sfatul meu de mai sus va merge asta daca nu ai tastatura plata...winking