| Mia999 a întrebat:

Bună, am achizitionat recent un LENOVO IDEAPAD 32015IAP si nu gasesc butonul pentru eject, pentru cd, dvd etc, nu stiu cum sa explic exact pentru ca nu cunosc termenii.
Ma poate ajuta cineva? Pot deschide altfel fara buton sau ce se intampla? ( nu stiu exact termenii, dar sper sa fi inteles ceea ce doresc sa aflu) multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Uita raspunsul oficial de la Lenovo:
"If your optical drive does not have an eject button or a hole to do a manual eject or the drive can not be seen in My Computer / My PC then you do not have an optical drive. On your model an optical drive was an optional accessory and most likely was not sold with your computer. A simple alternative is to just purchase an external USB optical drive. They are fairly inexpensive and easy to use."

Daca vrei traducerea pe scurt: nu ai unitate optica!

8 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Pe partea stanga a laptop-ului, se afla unitatea DVD. La mijlocul ei se afla un buton dreptunghiular. Ai incercat sa apesi pe el?

Uite si o fotografie, poate intelegi mai bine: https://i.imgur.com/CbZN4Tj.jpg

| Mia999 explică (pentru JackR):

Nu are niciun buton, asta e problema

| JackR a răspuns (pentru Mia999):

Hmmm, atunci apasa pur si simplu pe capacul acela.

| Mia999 explică (pentru JackR):

Nu merge

| RAY a răspuns (pentru Mia999):

Poate ai nevoie de driver sa isi vada unitatea optica, eu am patit asta

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cum adica nu iti arata my computer trebuie sa ai local disk si in acel chenar trebuie sa ai unitate cd dvd

| Canndii a răspuns:

Intra la This PC/My computer și dai acolo la DVD drive (F) click pe el și trebuie sa iasă chestia aia pentru cd

| Mia999 explică (pentru Canndii):

Am doar windows(Chappy SI Lenovo (Dhappy nu am F.