| yoyo21tm a întrebat:

Buna
Am cu calorifer electric de 3.4kw care consuma energie electrica 6h pe noapte si restul degaja din caldura acumulata.
Am tras un cablu (3×2.5FP) nou din tablou pe care ii legat doar el.
Cablu din tablou vine intr-o priza cu intrerupator si rezistenta(de 13A).
Dupa 6h de mers cablul din tablou era putin caldut(vreo 2-3m aproape de priza si rece in partea cu tabloul), priza rece dar cablu caloriferului era fierbite!
Stiti cumva care ar putea fi cauza?
Mulțumesc

7 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Cablul caloriferului poate fi cald daca nu are o izolare termica destul de buna intre el si rezistenta care se incinge
dar
verifica priza in care e infipt, mufa de la priza aia e calda? o scoti (si fi atent sa nu te frigi) pinii care intra in priza sunt fierbinti?

verifica si intrerupatorul de la priza, daca ala e cumva fierbinte incearca sa schimbi firele intre ele la tablou (intrerupatorul e pe faza si ar trebui sa fie pe null)

| yoyo21tm explică (pentru ziftode):

Nu-i priza cu pini. Scuze dar nunstiu care ii echivalentul in romana. In engleza ii zice "Electric Spur". Practic ii o priza unde cablurile se leaga permanent inauntru. 3 intrari 3 iesiri. Fiecare ii notat. Am verificat sa fie fiecare cablu la locul lui (Live, Neutral, Impamantare). Suruburile bine stranse. Priza in sine nu era prea fierbine. Caldura crestea pe cablu parca spre calorifer.
Mentionez ca am tras cablu nou din tablou pentru pe circuit vechi din perete, a dar eroare la testul de izolatie si-mi piza RCD'ul

| ziftode a răspuns (pentru yoyo21tm):

Daca incalzirea cablului este inspre calorifer, si numai acolo
atunci ori e in interiorul caloriferului
ori (am scris si sus), practic nu are o izolatie termica eficienta intre rezistenta electrica care se incinge ca sa incalzeasca uleiul, si cablul de alimentare

| octav005 a răspuns:

Posibil sa fie un contact imperfect.

| yoyo21tm explică (pentru octav005):

Am verificat toate contactele (tablou, priza), toate par inregula. Doar ca nu am desfacut caloriferul sa vad in el.

| octav005 a răspuns (pentru yoyo21tm):

Poate cablul de la calorifer este de 3 x 1, 5 mm/2 si de asta se incinge. cati elementi are caloriferul? eu am de 11 elementi si are doua trepte. si consuma maxim 3000w. eu folosesc doar prima treapta. stiu doar cand scot stecherul din priza este doar contactele metalice fierbinti de la stecher.

| yoyo21tm explică (pentru octav005):

Cablul caloriferului ii 3×2. 5Flex (cablul sau original).
Caloriferul ii de 3.4kw nu-i cu elementi, se numeste Economy 7, noaptea inmagazineaza caldura si ziua (aprox 18h) da caldura fara sa consume curent.
Dimensiunea cablului ar trebui sa fie corecta pentru putearea asta.