| anonim0006 a întrebat:

Am incercat acum cateva zile sa instalez windows xp de pe stick, dar dupa mi-a aparut un ecran albastru. Dupa ce am scos sticul mi se spunea ca nu mai am sistemul de operare.Am incercat sa il fac si cu windows 7, dar acolo imi apare o eroare si imi spune ca sa fac windows repair.Placa de baza este P5RD1-VM,si inainte sa incerc sa instalez windowsul nu mi se putea instalat driverul de la RAID controller si inainte aveam w7.Cum pot sa imi instalez un windows avand in vedere faptul ca nu merge dvd-writerul(s-a stricat acum 2. luni)

Răspuns Câştigător
| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Cand instalezi windows xp trebuie neaparat sa te uiti in bios daca hardul este pus pe AHCI sau raid (in cazul asta este necesar sa instalezi driverul de sata sau raid). Nu este foarte complicat dar nici usor. Metoda cea mai simpla ar fi sa pui pe IDE, IDE compatible (depinde de bios). Asta este cea mai intalinta prroblema BSOD la instalarea windows xp. Daca priimesti BSOD si la instalare de windows 7, sau 8, sau orice alta versiune mai noua de windows inseamna ca ca problema este alta.

3 răspunsuri:
| GabiMihai08 a răspuns:

Depinde ce eroare ti-a aparut la acel BSoD... totusi, cred ca e de la dvd writter sau de la placa de baza ( de vina mai pot fi ramii, cablurile, hdd-ul ), deci pot fi mai multe motive, incearca sa instalezi windows-ul respectiv pe alt pc sa vezi daca e totul ok.

| xAudCulorix a răspuns:

Incearca sa pui win 7 pe un stick cu rufus de la un prieten de pe pc ( gasesti tutoriale pe net) si pune-l din nou pe pc-ul tau. La partitii dai format si daca nu merge te uiti pe net si vezi cum sa le faci.
P.s. Incearca cu win de pe stick-ul

| Neaga_Seby_1997 a răspuns:

Cumpara un cd cu windows 8 7 ce vrei tu sau mac os x daca vrei baga-l in pc intra in bios si steteaza tot ce este acolo dai exit and save f1 si f11 in fine asa e la mine si va apare acel log de la ce win ai luat si va aparea sa dai install now next sa scrii serialul cod afica XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX il vei gasi in spatele dvd-ului si vei partitiona partitiile le faci ce vrei il lasi sa se instaleze si nu vei mai avea probleme asa l-am instalat si eu. Tata se ocupa cu pc-uri si m-a invatat cum sa instalez windowsuri mec-uri si multe altele daca nu merge cumparati alt pc sau dul la un servis rezolva ei. Funda?winking