| Daughter a întrebat:

Am inchis un contract Digi si am deschis altul. Ideea este ca am ramas cu acelasi modem si router dar mi-au schimbat usernameul si parola. Iar acum nu imi mai merge wifiul, nici nu imi mai apare la ce sa ma conectez ( ma conectez de pe telefon). Cum procedez?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Te conectezi de la un device legat cu cablu, intri pe ip-ul de admin (depinde de router, de obicei e ceva gen 192.168.1.1 sau xxx.xxx.o.1) si modifici datele de conectare la PPPOE. Sau chemi un prieten care cunoaste. happy

| Arthiom a răspuns:

Modemul sau routerul are undeva pe el o gaura pe langa care scrie reset, sau factory, sau clear, folosesti o scobitoare sau ceva suficient de mic cat sa incapa in gaura aia si apesi o singura data in timp ce modemul sau routerul(ce ai tu) este in functiune, daca ai si modem si router faci operatia asta la amandoua, prima data la modem, dupa la router. Dupa asta ar trebui sa te poti conecta la wifi de pe telefon fara probleme(tine minte sa iti pui parola la router dupa ce te conectezi happy ), iar ca sa rezolvi si la calculator/laptop (daca ai net la el dus prin cablu) intri la "Network and sharing center" >> click pe "Set up a new connection or network" >> click pe "Set up a new network" >> selectezi dispozitivul prin care ai internet la pc din lista, pui id si parola de la rds, ok si gata.

| MOvidiu a răspuns:

Buna,incearca sa reinstalezi router'ul intr-oducand noul user si parola. succes!