| ancuta20 a întrebat:

Am luat de curand un cablu HDMI pentru a conecta laptopul la Tv. Cum nu se conecta, am dat pe o setare (show only on screen 2) si acum, cand bag cablul, ecranul laptopului se inchide, dar nici pe televizor nu apare imaginea. Ce pot face pentru a putea scoate aceasta setare?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu:
Dupa ce ai pornit laptopul si televizorul, conectezi capetele cablulului in ambele.
Pe televizor alegi in meniu intrarea HDMI la care te-ai conectat si trebuie sa se vada imaginea laptopului.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Eu nu inteleg ce tot incercati voi sa conectati laptopurile pe televizoare, acele mufe hdmi ale televizorului sunt extrem de sensibile, poti arde sloturile hdmi sau placa de baza a laptopului, multi vor sa si conecteze telefoanele la televizoare sau prin sisteme de amplificare, ceea ce conducxe clar la arderea telefonului, atit telefoanele cit si laptopurile NU sunt construite sa fie conectate la televizoare, se ard aceste scule, atit televizoarele acestea noi cit si laptopurile si altele.

| flixbuster a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De curiozitate, pentru ce scop crezi ca sunt dotate TV-urile si laptop-urile cu porturi HDMI? Mai general, de ce crezi ca exista porturi si cabluri HDMI?

| NLS a răspuns:

Incearca asta>>>

1. Turn your laptop and TV on.

2. Connect your HDMI lead to both your TV and laptop (any order).

3. Select the correct HDMI input on your TV (usually by pressing the AV button).

! 4. If your laptop does not automatically output its screen to the TV, go to Control Panel > Display > Adjust Resolution and select the TV in the Display drop down box.

| flixbuster a răspuns:

Te duci de unde ai dat "show only on screen 2" si alegi ce vrei.
Ca sa scoti din laptop pe TV, din meniul televizorului trebuie sa alegi la Input (posibil sa ai buton direct pe telecomanda) explicit HDMI - acum probabil input e pe Cable (adica iti pune pe ecran semnalul TV care vine prin cablul TV si tu vrei semnalul PC care vine prin cablul HDMI).