| maryellen91 a întrebat:

am nevoie de putin ajutor... putin mai mult!happy

am o unitate de calculator care nu mai intra in windows, imi porneste si imi apare ecranul negru si scrie cu alb ceva de genul : realtek RTL 810S/8169S gigabit boot sistem ...alte chestii si imi spune sa tastez shift f10 si acolo imi apar alte 4 "chestiuni" :1 network boot protocol-PXE, 2 boot order int 19h, 3 show config message-enable, 4 show message time-3seconds...(nu sta prea mult scrisul asta, are un piuit neobisnuit si ramane negru)

stie cineva cum pot face sa intru in windows? sau macar sa imi accepte cd-ul de windows?

am incercat sa il fac din bios dar nu am reusit crying

mii de multumiri celor ce ma ajuta happy dau funda!

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Incearca cu ubuntu si vezi daca da erori

| jabiilord a răspuns:

Iti vede hdd ul in bios?
ai pus ca sa buteze de pe Cd/dvd prima data?
Pentru alte intrebari despre calculatoare poti apela si la: http://www.tutorialepc.ro

| traveler a răspuns:

Apasa Del sau F2(depinde de sistem) intra in bios alege sa butezi de pe hard 0(zero)sau de pe cd etc.Daca ai hard sata acesta trebuie activat din bios si pus sistemul sa buteze de pe el. Apoi salvezi cu F10. uite si o adresa sa te mai ajute la eventualele nelamuriri.Succes

| MMihai a răspuns:

Ai hardul foarte virusat.
Instalează legat la net sistemul de operare Ubuntu Linux 11.04 sau Ubuntu Linux 11.10. sau Kiwi Ubuntu Linux în limba română.
Trebuie să faci rost de un dvd de instalare a unui asemenea sistem de operare.
Aceste sisteme de operare sunt gratis și se pot descărca de pe net.
În timpul instalării este o etapă când te va întreba dacă vrei să instalezi în paralel cu Windows, sau dacă vrei să ștergi hardul șamd.
sunt vreo 4 obținui.
Dacă nu vede / detectează nici un Windows, înseamnă că virușii ți-au șters cu totul Windows -ul.
Oricum dai obținea de instalare în paralel cu Windows-ul sau să instaleze noul sistem de operare, fără să șteargă tot hardul.
După ce ai instalat Linuxul vezi ce mai ai pe hard.
Și ce mai poate fi salvat de pe hardul respectiv.
Nu mai umbla în bios, că este f greu de reparat bios-ul, dacă ai stricat ceva din bios.
Succes!

| MMihai a răspuns:

După asta salvezi ce poate fi salvat pe Dvd-uri, dar ce vei salva va fi foarte bogat în viruși și în alte mizerii informatice.
Aceste dvd-uri sunt ca niște bombe cu ceas și trebuie puse separat.
După asta reinstalezi linux-ul și dai să șteargă tot hardul.
După asta reinstalezi nelegat la net Windows-ul și ce softuri pentru Windows vrei tu.
Reinstalezi unul din Linux-uri în paralel cu Window-sul și navighezi pe net din Linux, dar nu din Windows.
După ce faci rost de un antivirus f bun te ocupi și de acele Dvd-uri bombă.
Pentru toate astea, ori trebuie să cunoști tu foarte bine, ori să te ajute careva, care se pricepe bine.

| MMihai a răspuns:

Poți avea documente utile în partiția C, dacă ai făcut mai multe partiții reinstalând direct Windows -ul cum zic ei, vei șterge partiția C și tot conținutul ei, pierzând toată informația utilă de pe partiția respectivă.
Dacă nu te pricepi și nici nu are cine să te ajute, citește de pe net cea ce scrie despre aceste sisteme de operare și citește și ce am scris eu altora despre aceste sisteme de operare pe acest site, că nu am răbdare să îți caut.
Dvd de butare sistem de operare, îți poate face orice vânzător de la un magazin de calculatoare, contra a ceva. ( Și scapi cu 5-10 lei, dacă îți face 2-3 dvd-uri de butare sistem de operare, dar Dvd-urile goale i le dai tu).
Trebuie umblat în Bios să o pornească de pe unitatea optică.
Dacă ai biosul făcut să pornească de pe unitatea optică citind de pe cd /dvd, nu trebuie să ai la pornire nici dischetă, nici cd / dvd în unitatea optică și atunci astea fiind goale o pornește de pe hard.
Dacă ai biosul aranjat să pornească de pe cd și ai un cd oarecare în unitatea optică calculatorul se zăpăcește și nu mai știe ce să facă.
Deci pornești calculatorul și scoți orișice dischetă sau cd/ dvd și dai restart.
Dacă după asta nu intră pe Windows, înseamnă că Windows-ul nu funcționează bine.
În aceste condiții nu reinstalezi Windows-ul, că pierzi informația din My Documents.
Dacă nu poți urma pașii indicați de mine înseamnă, că se poate ca hardul să fie defect.
Dacă hardul este defect, trebuie cumpărat altul nou.

| VladimirPutin a răspuns:

Dacă instalezi windows-ul de pe un cd/dvd imediat ce pornește calculatoru apeși de mai multe ori F11 și alegi calea de boot CD/DVD

| dexro a răspuns:

Of ce raspunsuri :D

- incearca in primul rand vezi daca ai o placa de retea integrata sau externa, daca ii externa scoate placa de retea din pc si ar trebui sa porneasca, daca este integrata in placa de paza intra in bios si vezi pe acolo de unde o opresti (nu pot sa iti zic exact deoarece fiecare bios ii altfel) dupa ce opresti placa de retea du-te la boot acolo si dai sa fie primul CD dupa HDD si gata :D
Daca tot nu merge scoate bateria de pe placa de baza si bag-o iar...
Revino cu o postare si spune de cate ori face beep sau daca este un beep lung sau scurt.

Oricum cred ca faza cu placa de retea o sa rezolve problema,
daca mai ai si alte intrebari legate de pc poti intreba aici http://dexro.blogspot.com

| Th33ldeRg0d a răspuns:

Ne-ar ajuta mult daca ne-ai zice ce placa de baza ai.
Pune hdd-ul primul la boot priority.