| iLovePizza51 a întrebat:

Am o intrebare legata de internet.
Mi-am achizitionat un apartament care are deja fibra optica instalata. Am vorbit cu o firma pentru a veni sa-mi instaleze internetul. Router-ul va si pus undeva pe perete langa intrare.
Intrebarea mea este, pentru a marii puterea la internet pot cumpara un router nou? fuctioneaza asa sau nu afecteaza cu nimic un al doilea router?
Si daca ar fi sa-l cumpar, cum pot face conectiunea dintre cele doua, avand in vedere ca unul va fi pe perete, iar cel de al doilea pe birou, langa PC. De preferat as dori sa fac conectiunea intre PC si al doilea router cu un cablu pentru acest lucru.
Multumesc si scuzele mele pentru orice greseala in exprimare.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Apartament zici? nu ai nevoie de complicații, pentru un semnal excelent chiar și in colțul toaletei, eventual folosești așa ceva

https://altex.ro/......TLWA850RE/

| mihai69 a răspuns:

Dacă firma cu care ai vorbit e diferită de cea care instalase anterior fibra optică, aceasta va veni cu conexiunea proprie (care poate să NU fie prin fibră, ci prin cablu ethernet! deci cu bandă mai mică), atunci poți să pui tu orice vrei după router-ul lor, nu ai ce îmbunătăți.
Iar dacă ai contactat vechea firmă și ai ales un contract cu debit mare, atunci iarăși nu trebuie să mai instalezi nimic, netul va merge "blană".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii configurezi si tu frecventa sa nu coincida cu cea a celuilalt router, in mod normal nu se bruiaza, dar in caz ca-s prea multe obstacole care ricoseaza semnalul, e bine sa ai mai multe frecvente simultan. Routerele scumpe fac asta automat cu mai multe antene.

| Alive99 a răspuns:

-_- broooo..este simplu, exista un fel de dispozitiv care te lasa sa mergi pe aceeasi treaba.Am uitat cum se numeste..revin.

| Alive99 a răspuns:

Damn..se numeste switch. poti face asta din switch, o varianta mai naspa sau prin wifi.
Daca cele doua routere au optiunea Bridge si pod-ul suporta te apuci de treaba.In optiunea WDH conectezi cele 2 routere, bagi aceeasi adresa IP, iti trebuie DHCF-ul si bam, ai rezolvat situatia