| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o placa de baza asrock dar are o problema, nu se arata imaginea, ce trebuie de facut, ea are placa video integrata si nu inteleg de ce nu se arata imaginea, e placa de baza a vietii mele, pe ea am facut multe proiecte, teme, ma uitam pe Youtube, adica ea e un lucru scump pentru mine si nu as vrea sa o pierd, ce e de facut, de ce nu se arata imagine placa fiing conectata la monitor si sursa cum trebuie! Rog sa-mi dati un sfat!?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ceva s-a defectat sau nu face bine contact.
Verifica intai daca monitorul primeste curent, este pornit si are contact bun la calculator!
Daca la pornire scoate si serii de beep-uri, atunci probabil memoriile RAM nu functioneaza (nu fac bine contact sau careva este defect). In acest caz trebuiesc soase, pe rand, dupa care bagate corect (ferm) la loc, sa se inchida clemele de la capetele lor.
Daca nu reusesti nicicum sa dai de cauta problemei, cheama un ajutor cunoscator sau du-l la un service.