| UnCopilNebun a întrebat:

Am o problema cu Browserul meu, Opera. De ce nu il pot seta sa permita automat utilizarea Flash-ului (Adobe Flash Player)? Am intrat in setari, unde am doar 2 optiuni: ca site-ul sa ceara acordul inainte sa ruleze Flash sau sa nu permita utilizarea Flash-ului. Cum fac sa foloseasca Flash automat (am incercat de mai multe ori sa reinstalez Flash, dar si Opera).

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Adobe Flash Player este o tehnologie pe moarte datorita HTML5 dar si nesigura (are foarte multe vulnerabilitati). Majoritatea celor care scriu un browser (printre care si Opera) au decis din motivele anterioare sa dezactiveze tehnologia by default si sa o permita doar la cerere.

| UnCopilNebun explică (pentru flixbuster):

Si ce pot face sa pot rula din nou jocurile si videoclipurile fara sa imi ceara un acord. Gasesc o extensie, ceva care sa inlocuiasca Adobe?

| Salontanul a răspuns (pentru UnCopilNebun):

Nu stiu ce Browser ai dar sus in stanga (la majoritatea) apare un i intr-un cerc. Apesi pe el si apoi la "Setari pentru site-uri". Apoi mergi Flash si in loc de "Solicita (in mod prestabilit)" ii dai "Permite". In felul asta vei permite activarea continua a lui Adobe Flash Player. Atentie! Asta este o poarta pentru intrarea virusilor. Eu mi-am permis sa-l activez deoarece lucrez in Linux si nu este asa periculos.