| ClaraStf a întrebat:

am o problema cu calculatorul meu, se apride apare ca se incarca windows-ul apoi apare ceva albastru pe ecran pentru mai putin de o secunda si dupa se restarteaza, si o tine asa pana renunt si il sting, puteti sa imi spuneti si mie ce pot sa fac/ce are? Dau funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apasa F8 dupa startare, iti apare un meniu de unde alegi "boot last known good configuration".

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai instalat vreun program driver inainte sa faca figura asta?

| georgedanielc a răspuns:

Nu iti intra pornirea, cred ca este un fisier corupt sau sters, eu am patit-o dar i-am schimbat magistrala si a mers

| xgamerz a răspuns:

Sal.
Ce windows folosesti/foloseai?:) E unitate sau laptop?
Se poate sa fie de la ceva software/program/drivere ceva hardware instalate recent in PC. Ai incercat sa intri in SAFE MODE?
Una sau mai multe piese/componente ale PC-ului, sunt pe duca...
Cand pornesti PC-ul, intra in BIOS, pe tasta DEL sau F2 sau F10.
Daca stii de unde intra in BIOS si da un Load recommended settings, sau Load defaults (difera de la BIOS la BIOS).
Un reset la bios:
Scoateti bateria din calculator si lasati-o putin afara apoi reintroduceti-o
In caz ca 2 nu rezolva problema este timpul sa scoateti memorile(RAMI) si schimbati-le pe rand locurile intre ele.
Se poate sa fie de la HDD.
Verifica HDD-ul sa fie primary
- ATA, muta jumper-ul pe prima pozitie
- S-ATA, cauta slot-ul 0 de pe placa de baza si conecteaza HDD-ul acolo
- schimba cablurile (chiar daca arata ok)/verifica alimentarea.
Ai un mic tutorial aici:
http://dan-blog.ro/ecran-albastru-windows.html
Bafta;)

| ClaraStf explică (pentru xgamerz):

Nu e genul asta de ecran albatru, apare foarte scurt ca un blitz.

| winer98 a răspuns (pentru ClaraStf):

Reinstaleaza windows salveaza ce ai pe a doua prtitie si iti va merge

| xgamerz a răspuns (pentru ClaraStf):

Este exact aceeasi treaba! Problema/erroarea ta, se numeste "blue screen" si in categoria asta de errori (blue screen) se include si problema/erroarea ta! doar k difera de la PC la PC de la eroare la eroare etc... Cred ca NU ai citit toata explicatia ce ti-am scris`o, ai dat direct click pe link-ul ala happy Si NU ai raspuns la intrebari :/ ....As u wish!