| sayurik a întrebat:

Buna,

Am o problema cu harddisk-urile de la laptop sad. Astazi cand am deschis laptopul windowsul nu a mai pornit si tot dadea check la harddisk-uri dupa care primeam eroare si relua asta la infinit. Am reinstalat windowsul formatand partitia C si cand am intrat in windows nu mai puteam accesa partitia D. Imi apare eroare location is not available cu mesajul: The file or directory is corrupted or unreadable. Nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac..Mai am vreo sansa sa recuperez datele de pe el? Exista metode sau programe care sa rezolve problema?
Multumesc!

11 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Daca ai date importante mergi la cineva care are cunostinte avansate sa nu pierzi datele.
Daca doar vrei sa il faci functionabil.
Vom boota Hiren's Boot si vom scana Hdd, cu soft-ul Hdd Regenerator, Vom reinstala Windows.

| sayurik explică (pentru jhonny999):

Am date importante..deci acasa nu pot face nimic sa recuperez datele?"cineva" care are cunostinte avansate o sa-mi ceara o gramada de bani pentru asta. sad

| jhonny999 a răspuns (pentru sayurik):

Daca nu ai mai lucrat cu softuri de recuperare exista riscul de a pierde datele.Partitia D care nu se deschide este din cauza fisierului de sistem Ntfs corrupt. Gaseste un amic care stie sa lucreze cu Hiren's boot. are in componenta un mini windows care booteaza de pe Cd.si poti accesa hdd.Are utiitare si pentru reparare NTFS.

| sayurik explică (pentru jhonny999):

Am inteles.voi incerca sa gasesc pe cineva cunoscut. Multumesc!

| K0sti a răspuns:

Hard disk-uri? Pai cate ai, 2-3? Ai un singur hard disk si ala cu probleme! Ori un virus ti-a alterat partitiile, ori hdd-ul are probleme!

| sayurik explică (pentru K0sti):

Ma rog.-_- am vrut sa spun partitii nu hard disk-uri. Una din partitii este C-ul care inainte sa formatez si sa reinstalez windows-ul pe ea, avea aceeasi problema ca si D-ul. Deschideam laptopul si nu pornea windows-ul spunand ca partitiile trebuie sa scanate, scanare care nu avea loc de altfel, dadea eroare apoi la revedere facea asta de nenumarate ori fara sa intre in windows. I-am dat format la C si am reinstalat windowsul dar partitia D nu merge..Am multe chestii dragi acolo si nu vreau sa le pierd.

| K0sti a răspuns (pentru sayurik):

Ghinion! Din pacate e mai complicat si nu cred ca poti rezolva acasa fara cunostiintele necesare. O solutie ar fi sa pui hardul pe alt calculator sa vezi daca poti recupera ceva fara a fi nevoie sa folosesti softuri ajutatoare. Poate ai noroc si scapi asa! Dupa care razi tot, repartitionezi hardul si-l reformatezi. Backup la date daca sunt asa dragi si importante ti-ai facut? Pentru cazuri de genul asta? Ia citeste aici: http://www.epasystems.ro/pierderi-de-date/ sau aici: http://www.epasystems.ro/hard-disk-uri/

| Marian_Silviu_1976 a răspuns (pentru sayurik):

Deci, FORMATAREA >>>> NU STERGE

| parvuconst a răspuns:

Incearca sa reinstalezi Windows-ul si sa pastrezi toate partitiile in afara de cea in care este instalat Windows-ul acum, ca ai nu poate fii salvata.

| Marian_Silviu_1976 a răspuns:

Instaleaza HDD Regenerator pe un alt calculator. In softu asta vei gasi o optiune de creare de Boot CD Sau Stick. Apoi acel CD ssau stic il bagi la laptopu cu problema. Apasa F2 sa intri in bios.Schimba optiunea de Boot Priority sa plece dupa CD sau stic.Va porni programu asta. Cauta un tutorial de folosire Hdd regenerator. Lasa-l sa lucreze. La 80 100 de giga. si daca mai are si bad sectors, poate sa dureze si 12 ore.La final te uiti daca Bad sectors=regenerated sectors. Daca bad e mai mare, cam naspa.

| sayurik explică (pentru Marian_Silviu_1976):

E nasol cu biosul pentru ca e parolat si nu stiu care e parola(eu nu l-am parolat niciodata).