| Camil34 a întrebat:

Am o problemă cu laptop-ul: Am instalat un joc, după ceva timp jocul a avut o eroare i-ar laptopul s-a stricat:când am aprins mai târziu laptopul, în loc să intre în deckstop ecranul s-a făcut negru şi pe ecran a rămas doar mouse-ul şi nu puteam face nicio comandă. Am lăsat laptopul să se descarce si dupa ce s-a descărcat l-am încărcat şi l-am aprins. Am reuşit să intru în opţiunile computerului si am dat pe System Restore(Laptopul are Windows 7). Am reuşit să intru în deckstop şi am şters jocul. Am verificat după aceea dacă laptopul se aprinde bine şi asa a fost. Când credeam că am rezolvat problema, fix peste o săptămână de când a apărut problema, iarăşi a aparut cand am aprins laptopul. Am refolosit System Restore şi a funcţionat, dar mă tem ca nu cumva problema să reapară. System Restore ţine doar o perioadă de timp limitată? Vă rog să-mi spuneţi dacă este adevărat şi să mă ajutaţi să rezolv problema! Dau fundiţă!

16 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Depinde ce ai mai instalat imediat dupa instalarea jocului sau ce s-a instalat o data cu jocul si de punctul de restaurare ales. Trebuia sa alegi un punct de restaurare mai vechi pentru a rezolva problema ta.

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru Camil34):

Eu nu recomand reinstalarea lui decat daca este PRAF! In rest se repara. Nefiind afectate directoarele si registrii din windows, nefiind virusat, ce rost are un reinstall decat pierdere de timp?!
Poti face un sistem restore alegand cea mai veche data de restaurare, aceea de cand ai facut ultima instalare si il ai ca nou. Daca vrei poti face si un reinstall insa nu e obligatoriu decat daca ai prea mult timp disponibil.

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru Camil34):

Dar backup ai?
Foloseste Advanced System Care pentru optimizare de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru Camil34):

Ca sa fi sigur faci asa ->>>
Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Descarca Kaspersky Virus Removal Tool
http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool-register
Instaleaza-l, scoate cablul de Internet/modem/etc, opreste protectia real-time(scutul) a antivirus-ului instalat in PC si scaneaza full cu acest utilitar.La terminarea scanarii dezinfecteaza/sterge toate fisierele detectate.Restart,activeaza protectia antivirus, conecteaza cablul de internet/modem/etc.

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru Camil34):

Intra la Tools -> Advanced settings -> Temporarily disable AVG protection ->aici il inchizi pe o perioada determinata de timp.
Sau inchide procesul AVG din Task Manager!
Sanarea cu Kaspersky Virus Removal Tool o faci din windos normal.
Poate imi spui si ce ti-a gasit in MBAM!

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru Camil34):

DA e bine, acum esti OK!

Răspuns utilizator avertizat
| neluL a răspuns (pentru Camil34):

Advanced SystemCare 6 Windows XP
http://tiny.cc/g2409w
Bafta!