| Lov3m3islittle a întrebat:

am o problema cu pc acum un an l-am reinstalat si am avut windows 7 si unitatea mea nu fcaea fata mergea foarte greu pc in fine acum 5 luni cu aprox l-am reinstalat din nou si am windows XP a mers bine adica merge si in prezent insa acel windows 7 pe care l-am avut imi parea de fiecare dta cand aprindeam pc adica pe desktop imi parea ceva cu windows 7 ceva de genuine in fine si nu i-am dat importanta ceva timp si intr-o zi m-a pus naiba si am dat next next next pana s-a instalat o porcarie care imi afecteaza imaginea de pe desktop adica eu pun o imagine si dupa 10-20 min mi se schimba si se face fundalul negru crying si in partea dreapta jos in colt imi pare o "fasie" oarecum si scrie ca eu problema ceva gebuine in fine crying deci ce pot face ca sa dispara acest genuine microsfost softwarecrying(

Răspuns Câştigător
| killforfun19 a răspuns:

Pai daca ai windows 7 trebuie sa urmezi urmatori pasi:
1. Dati click pe "butonul Start -> All Programs -> Accessories". Dati click-dreapta pe "Command Prompt" si selectati "Run As Administrator". Daca va este ceruta parola, tastati-o si continuati.
- O alternativa a acestui pas este sa tastati "cmd" in Search Box-ul din Start Menu si apoi sa apasati "Ctrl+Shift+Enter".
2. Introduceti urmatoarea comanda:slmgr -rearm
3. Va fi afisat un mesaj care va cere sa restartati calculatorul. Restartati-l. Veti observa ca perioada de proba a fost resetata la 30 de zile.
4. Puteti folosi aceeasi comanda de 3 ori, in acest fel veti putea utiliza Windows fara a-l activa pentru o perioada de 120 zile.
Daca ai windows xp si ai o conexiune la internet urmeaza urmatori pasi:
Faceţi clic pe Start, indicaţi spre Toate programele, spre Accesorii, Instrumente de sistem, apoi faceţi clic pe Activare Windows.

Sau faceţi clic pe pictograma Activare Windows din zona de notificare.
Faceţi clic pe Yes, let's activate Windows over the Internet now.
Faceţi clic pe Read the Windows Product Activation Privacy Statement, pe Înapoi, apoi pe Următorul.
Utilizaţi una din următoarele metode:
Dacă doriţi să înregistraţi şi să activaţi Windows în acelaşi timp, faceţi clic pe Yes, I want to register and activate Windows at the same time, pe Read the Windows Registration Privacy Statement, pe Înapoi, pe Următorul, tastaţi informaţiile de contact în casetele potrivite din formularul de înregistrare, apoi faceţi clic pe Următorul. Lângă informaţiile obligatorii este afişat un asterisc star.
Dacă doriţi doar să activaţi Windows, faceţi clic pe No, I don't want to register now; let's just activate Windows, apoi faceţi clic pe Următorul.
Expertul stabileşte o conexiune cu un server de activare, apoi procesează solicitarea de activare.
Când se termină activarea şi primiţi următorul mesaj, faceţi clic pe OK:
You have successfully activated your copy of Windows.