| DilaR a întrebat:

am o problema la calculator si am mare nevoie de ajutorul vostru.
Problema este urmatoarea :
Deci, am bagat windows-ul pentru ca iti aparea o pag neagra cu un scris ceva de genul"save mode, save comand prompt, save network si start normal windows. Am incercat pe toate...
isi da resstart in continuu ca prostul dupa se deschide. Am pus realtek de sunet si am dat sa ascult ceva dar se auzea trrrrrrrrr... si iconitele parca erau sterse. am dat restart iar la shoting down aparea imaginea taiata. dupa ce s-a deschis dupa restart nu mai aveam sunet, trebuia sa il reinstalez din nou. Acum nu vrea sa se mai deschida deloc...Care este cauza? ce pot face ca sa isi revina?.

Răspuns Câştigător
| m5789932 a răspuns:

Simplu. Deconecteaza-l de la curent. Apoi deschide unitatea, si scoate bateria de pe placa de baza (bateria bios-ului). Astepti aproximativ 1minut si o pui la loc. Acum ar trebui sa mearga.

Arunca o privire aici ca sa vezi cum arata bateria : http://www.debelea.com/foto/out.php/i3411_bios.reset.cmos.battery.gif
http://www.pcguide.ro/wp-content/uploads/2011/12/baterie-bios-parola.jpg
http://www.topopage.net/wp-content/23.jpg

2 răspunsuri:
| ecstasy13 a răspuns:

Ar putea fii 2 problema
1 de la placa de baza
2 de la hard...
dar sa il cureti si bine la procesor.

| DilaR explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi. O sa incerc sa scot bateria bios
asa cum ai zis tu bogdan2010. Sper ca aceasta sa fie problema sa nu dau o groaza de bani pentru piese cum zicea ectasy13 ca s0ar putea sa fie de la alea.