| EuAmTotul a întrebat:

Bună,Am o problemă. Laptopul meu nu intra pe internet.Face asta de o săptămână.Pe telefon si pe tableta merge internetul. Știe cineva cum pot rezolva?

11 răspunsuri:
| elycrissro a răspuns:

E logic ca exista router, pentru ca a fost precizat celelalte device-uri.

Verifica daca ai wifi activat.
Placa retea wifi > propietati > DHCP sa fie activat. DNS Automat.

Daca nu merge, trebuie sa te intorci spre router, sa nu fi setat accesul dupa MAC.
Sau depinde de router si setarile sale, sa fi blocat accesul laptopului.

Posibilitati de remediere router.
- tine apasat 3 secunde butonul de reset din spatele router-ului. Verifica conexiunea.
Daca tot nu merge.
Tine apasat 10 secunde butonul de reset si reconfigureaza router-ul (user, password, etc), daca nici acum nu merge iar pe telefon ai net, atunci te reintorci la laptop.
In caz ca ajungi la laptop din nou, ma gasesti pe aici, mai rapid:

www.programepc.net

si iti etalez alte posibilitati in functie de ceea ce ai descoperit pe parcursul pasilor precizati mai sus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La detaliile pe care le-ai dat nu o sa te ajute nimeni niciodata.

Doar faptul ca spui ca nu iti merge este absolut irelevant.

Ai wi fi?
Prin cablu?
E facuta conexiunea?
Sunt ok driverele placilor de retea?
Folosesti router?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Daca ar fi avut vreo idee vaga despre cum se folosesc calculatoarele nu ar mai fi adresat intrebarea la modul asta... Iar tu il intrebi daca sunt ok driverele placilor.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce sa ii zic altceva?

Ca e serverul de vina?
Sa iti reinstaleze windows-ul?
Sau poate sa schimbe "motorul de cautare mozila"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu, ziceam doar ca nu il vei putea ajuta astfel. Asta doar daca nu esti dispus sa-i oferi un numar de telefon si sa oferi suport telefonic vreo jumatate de zi...

| OnuOnulică a răspuns:

Îți apare că e conectat la internet? Dacă da, ar trebui să-ți meargă...e posibil totuși să fi luat vreun virus. Reinstalează windows-ul și încearcă din nou.

| DryIce a răspuns:

Dude mergi mai aproape cu laptopul de router, semnalul wifi nu e asa puternic cum crezi tu. Iar daca e pe fir ai probleme la ipv4 sau de la provider nu a dat drumul. Dar eu recomand sa te duci mai aproape cu laptopu de router.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca vrei semnal dar la distanta mare ia adaptor wifi tp link cu 2 antene de 5db si gata. Iar la router indreapta antenele catre laptopu tau. Vezi de polaritati.

| EuAmTotul explică:

@suntserios
Am wi-fi
Da, e făcută conexiunea
Sunt ok driverele
Da, am router

| ILoveCats24 a răspuns:

Probabil ca ai o problema cu licenta si trebuie reinoita. Eu te sfatuiesc sa iei kaspersky. Sau daca nu, poate ca este de la server. Incearca alt motor de cautare (google chrome, mozila)

| suntserios a răspuns (pentru ILoveCats24):

Despre ce licenta vorbesti si de ce ai impresia ca omul are licenta.

Ce treaba are problema lui cu ce antivirus ii recomanzi tu?

De la ce server e?

Mozila si google chrome nu sunt motoare de cautare sunt browsere, motorul de cautare e altceva.
Pe bune acum, de ce dati sfaturi daca nu aveti nici cea mai vaga idee despre ce e vorba?