| Ahaaaa a întrebat:

Am o problemă. Până acum dacă doream să îmi pun o melodie pe card sau să trec ceva imagini de pe card în pc mergea, dar acum îmi spune că discul e protejat la scriere și să elimin protecția sau să folosesc alt disc... Sincer nu am idee la ce se referă big grin Nu sunt eu prea pricepută cu astea... Mă puteți ajuta, vă rog? big grin

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Buna Oana,
Din cate inteleg eu te referi la cardul de la telefon, care trebuie sa fie microSD. In cazul asta, problema este din calculator. Incearca sa copiezi fisierele. Ii dai click dreapta, copy, apoi paste pe card, in folderul unde vrei sa le pui. Se mai intampla la windows sa iti blocheze accesul complet. (banuiesc ca tu trageai fisierele pur si simplu dintr-un loc in altul, deci le mutai practic. In astfel de cazuri, poti sa le copiezi, dar nu poti sa le muti)
Cand faci conectarea telefonului cu calculatorul, asigura-te ca selectezi, din setarile telefonului stocare in masa (de obicei te intreaba atunci cand il conectezi la calculator tipul conexiunii. Daca nu te intreaba, cauta in setari la conectivitate si selecteaza stocare in masa), sau daca il ai in engleza: mass storage (asta permite schimbul de date intre card si calculator).
Ar mai fi o varianta, putin probabila, cardul sa fie blocat in vreun fel sau poate are o parola care nu ii permite calculatorului sa acceseze cardul.
Asta numai in cazul in care ai umblat prin setarile telefonului.(Desi nu cred)

| Ahaaaa explică (pentru alecx4music):

Am încercat să copiez fișierele și... același rezultat. P.S: Transfer de pe card pe pc sau invers cu ajutorul adaptorului...

| alecx4music a răspuns (pentru Ahaaaa):

O intrebare: La calculator cand il pornesti ai mai multi utilizatori sau decat unul?
Cand il pornesti ai mai multe casute cu nume diferite, sau un singur nume?

| Ahaaaa explică (pentru alecx4music):

Nu trebuie să selectez nimic atunci când îl pornesc...

| alecx4music a răspuns (pentru Ahaaaa):

Vezi daca are cardul vreun buton lock. Muta-l pe pozitia cealalta.
Daca nici asa nu merge, cel mai probabil este de la windows.
Asigura-te ca melodiile sau fisierele pe care vrei sa le transferi nu sunt deschise in nici un program. De obicei da erarea asta atunci cand adresa (locul de unde iei fisierele sau le pui nu este valida sau nu exista). Se mai intampla la windows cate-odata chestia asta. Nu stiu ce sa spun, este greu pe nevazute...

| EmanuelEmiManu a răspuns (pentru alecx4music):

Ma mai citeste odata ce ai scris si vezi daca e ceva spus bine!

| alecx4music a răspuns (pentru EmanuelEmiManu):

Eu stiu ce spun, vad ca tu nu ai inteles macar nici ce problema are, dar esti sigur ca raspunsul meu este incorect.
1) Unele carduri au un buton care blocheaza transferul de date.
2) Se mai intampla ca intr-o fereastra sa vezi niste fisiere, dar ele sa nu mai aiba adresa aceea, pentru ca nu s-a actualizat fereastra, sau poate chiar din cauza unui virus care inlocuieste anumite procese, sau blocheaza unele programe.
Nu vad de ce ma corectezi pe mine cand tu de fapt nu ai inteles nimic.

| EmanuelEmiManu a răspuns (pentru alecx4music):

Nu ma refeream la asta ci la faptul ca spuneai ca le tragea dintr-un loc in altul si ca practic le muta. Ia incearca acasa sa faci acest lucru acasa si vezi le muta sau le copiaza.

| Ahaaaa explică (pentru alecx4music):

Scuze, am uitat de fundiță! Și mulțumesc...

9 răspunsuri:
| EmanuelEmiManu a răspuns:

Daca nu explici mai detailat nu o sa intelegem nimic. Da-ne o poza ceva ca sa vedem mai clar despre ce e vorba. ( reprezentant TutorialsLand )