| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Am primit un mesaj pe Instagram ce conținea următorul fragment: "This took me a few hours to make. I hope you like it, Look:."
Iar aici era un link cu numele profilului meu de Instagram la final, iar când am intrat pe el îmi apărea ca atunci când vreau să mă conectez la un cont de Instagram și trebuie să introduc parola. Ulterior, am ieșit de pe linkul respectiv. Menționez faptul că nu cunosc persoana respectivă, însă am observat că mă urmărea pe Instagram de ceva timp.
Întrebare: A fost oare o tentativă de hack? Oare are persoana respectivă acum datele telefonului meu, deoarece am intrat pe linkul respectiv?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Gnomzy a răspuns:

Salutare!
Da, este o metodă de hacking de tipul keylogger. Persoana ce vrea să îți acceseze contul îți trimite un link customizat cu un site asemănătoare interfeței Instagram sau alt site, și îți cere să introduci parola. Evident, curiozitatea te omoară, însă dacă un site are numele și domeniul suspicios, ar trebui să îți pui o întrebare înainte de a-l accesa sau introduce date cu caracter personal.
Ipotetic vorbind, dacă tu ți-ai fi introdus parola pe acel site, ceea ce ai scris va fi înregistrat într-un database în caculatorul persoanei și vei fi marcată ca și victimă.
Stay safe!

| Anonim3045 a răspuns (pentru Gnomzy):

Eu nu am introdus absolut nimic pe acel site, am ieșit imediat ulterior.

| Gnomzy a răspuns (pentru Anonim3045):

Atunci contul tău nu este supus riscului

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata sa nu accesezi linkuri de acest gen, fiindca pot contine virusi care ulterior permit unui hakers a intre pe contul tau si sa fure date personale.

| Frank51 a răspuns:

Nu este o metodă de hack.

Este clar că admiratorul tău secret vrea să-ți vireze în cont 3 milioane de euro.

| Dismally a răspuns:

A fost o incercare de a-ti fura parola, daca ai bagat-o dupa ce ai intrat pe acel link a fost reusita.

| Anonim3045 a răspuns (pentru Dismally):

Nu am băgat nimic.

| Legion7X a răspuns:

A dat la știri, tehnici de genul acesta. Stiu de ele.

| gabriel2004o a răspuns:

Sunt boți aia
Dupa un timp o sa vezi ca acel cont o sa ia ban
Niciodată sa nu bagi parola pe link-uri dubioase
De exemplu în cazul tău era o copie după Instagram fake în care sa bagi parola și după sa ramai fără parola

| ReignForest a răspuns:

Și eu am primit acest tip de mesaj de la o persoană cunoscută, doar că dacă intram pe acel link mă ducea pe un site cu reclamă gen betano.ro etc.Acea persoană a spus clar că fusese hăcuită.