| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

de foarte multe ori am sunat la Digi pentru marirea vitezei la internet, dar mereu mi se spune ca nu le permite infrastructura, ce inseamna acest lucru? Si nu se poate schimba acest lucru? Facand ceva reclamatii? Pentru ca in procent de 90% din sat e legat la internet

6 răspunsuri:
| Petripetri a răspuns:

De la 300 de mega in sus digi merge pe fibra optica, probabil nu au avut asa multe solicitari si pentru cateva reclamatii sau cereri de marire a vitezei nu schimba infrastructura

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru Petripetri):

Bun, si daca stii tu o modalitate de a face s-o schimbe?

| Bula a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Este posibilitate, daca faci linie cu fibra optica de la cablul lor de fibra optica pana la tine acasa.
In acest caz va trebui sa suporti cheltuielile aferente, dar vei putea avea viteza chiar si peste 1Gb.
Numai sa ai si tu echipamentul necesar pentru aceea viteza.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru Bula):

Bun, scuze ca te tot bat la cap, dar pe stalp, este o cutie de-a lor de acolo sa leg? Si daca fac asta exista vreun risc sa raman fara servicii?

| Bula a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Nu te lega tu, de capul tau! N-ai rezolva nimic, n-ar functiona.
Mergi la ei si soliciti aceasta modalitate de conectare, prin fibra optica. Ei vor trage fibra la tine si itivor face si conexiunile logice necesare.

| Petripetri a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Este foarte posibil ca la voi in sat sa nu fi ajuns inca fibra optica! Ci doar pe cablu la viteze de pana la 200 de mbps! Suna si cere explicatii detaliate despre infrastructura