| maestru24 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, mai intai sa incep cu inceputul
Am net mobil (stick) de la rds pe el scrie asa 21. 6Mbps asa eu stau intr-un oras numit budesti ( de la capitala pana la mine in oras e cam 32KM dar nu cred ca va intereseaza asta) in fine am luat digi net de la rds deoarece cei de la romtelecom nu vin din cauza acestui oras ( cica e zone de frauda sau risc, nu mai stiu exact ce ziceau ei) in fine, am incercat la alte firme, dar nici una nu vrea sa vina sa ne bage internet, era sa uit am luat digi net mobil pentru ca cei de la rds nu au fiberlink in acest oras.
Acum vine intrebarea mea de ce netu meu merge cu 120-140kbps? Ca inainte mergea cu 300kbps de puteam sa ma uit si eu la un amarat de desen, acum cateva zile am fost noroc si am prins reteaua HSDPA si a mers cu 1, 2Mbps :O
P.S imi poate spune si mie cineva de ce merge cu 120-140kbps?
Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Viteza mare au prin orase, daca stai la 32 km Bucuresti e posibil sa prinzi doar 384 kbs, si uneori in functie de conditiile meteo 3, 6 mbs.O harta cu acoperirea vezi aici http://www.rcs-rds.ro/asistenta/acoperire-servicii-digi?t=netmobil Te situezi la intersectia semnalelor mai multor antene de emisie care au viteze diferite.

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

21.6 Mbps = 2.7 MBps (megabytes pe secunde). viteza de la internet este in biti pe secunda (care sunt de 8 ori mai mici decat bytes de exemplu 8Mb = 1MB). oricum aia e viteza maxima cea minima nu stiu daca e scrisa in contract, de asta firmele mari care fac contracte de internet le fac cu viteze mai mici dar sigure (adica tie iti zice 20 Mbps dar nu-ti zice si viteza minima pe cand la firmele mari au si o viteza minima care poate fi de exemplu de 3Mbps).

Răspuns utilizator avertizat