| isabella a întrebat:

Buna am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la calculatoare cat de cat...am o prietena care are probleme cu calculatorul cand il deschide ii apare "Operating system not found." apoi se aude un piuit de 3 ori...biosul este cam vechi si ia explicat cineva ce sa seteze din bios insa nu a gasit ceea ce cauta...am incercat eu sai instalez windowsul insa imi dadea o eroare apoi se restarta pc-ul si o lua iar de la capatstraight face...va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa faca ca sal repare sau ce setari trebuie sa faca din bios ...mersi :*:*

6 răspunsuri:
| m4them4tic a răspuns:

Mai e o solutie, cat de mica atat de eficienta:sa verifice HDD-ul.
Am un prieten care a patit cam la fel si nu stia de ce... dar facusera curat in carcasa si uitasera sa conecteze mufa de alimentare pentru HDD.Cum acesta nu functiona, nu se gasea niciun sistem de operare.
Deci sa incerce si asa.

| NimeniAltu_9511 a răspuns:

Incearca sa schimbi hardu pune alt hard si sigur o sa mearga sau sa se uite in bios daca il vede

| Roxana_6190 a răspuns:

Ar trebui sa instalati din nou windowsul si sa cautati o versiune mai noua sau alta versiune de bios... ma bucur ca te-am ajutat (sau pe prietena ta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DETALII! Ce eroare?! Ce hardware? Ce Windows? Original, de pe net?
Așa la prima vedere, eu zic că unul din modulele de RAM (dacă e unul singur, bad luck) e distrus (și nu se poate repara, doar înlocui).
Asta implică desfacerea unității și înlocuirea lui pentru a rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o umblat in bios si n-o stiut ce-o facut atunci ii bai. putea sa-si deie calculatorul peste cap.nu stiu ce tip de bios ii, dar cred ca e o problema la boot.nu-i activat ceva.cheama pe cineva care stie sa umble in bios.trebuie sa resetezi biosul.

| dedairis a răspuns:

Am avut si eu problema asta.si am scapat de ea schimband placa de baza...la mine era o varianta simpla pentru ca oricum nu mai facea fata deloc...cand imi era lumea mai draga. mi se strica.