| BassHunter13 a întrebat:

Buna am si eu o mica problema! de 2 zile nu mai imi merge ventilatorul de la laptop(LENOVO)si mi-se incalzeste foate tare, dar nu s-a oprit niciodata! Imi puteti spune va rog ce are si ce trebuie sa fac! si ce consecinta poate aparea! Multumesc!(funda)

Răspuns Câştigător
| Dolceboy a răspuns:

Foarte simplu, il desfaci si ii cureti ventilatorul si pe viitor sa nu il mai ti pe pat sau pe picoare ar trebuie sa il pui pe un suport ceva ca sa poata circula aerul (eu am un supotr cu 3 ventilatoare) consecinte? se va duce dreaqu placa de baza asa am patit eu si trebuie sa dau la reparat 350 de euro noroc ca era in garantie laughing

5 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Trebuie desfacut si curatat de praf, eventual schimbat ventilatorul, nu te costa foarte mult inlocuirea.
Nu-l mai folosi asa, risti sa arzi componente si placa video sau procesorul te vor costa un pic.
Daca e inca in granatie neparat in service autorizat, altfel o pierzi.
Bafta

| Arthur a răspuns:

Problema este mare, nu mică. Situaţia poate duce la decesul obiectului prin supraîncălzirea diferitelor componente, inclusiv procesor ş.a. Trebuie neapărat remediată această problemă ( cauzată probabil de excesul de praf acumulat în timp ).
Pentru a curăţa interiorul fără să-l desfaci e mai greu. Încearcă cu un aspirator, dar cu grijă, în dreptul orificiilor de aeresire.
Se găsesc şi spray-uri cu aer comprimat pentru curăţare dar nu te sfătuiesc să-l desfaci dacă nu eşti familiarizat cu electronica.
Ai grijă să nu stai cu el pe suprafeţe moi pentru că se pot obtura găurile de aeresire. Trebuie să stea pe o suprafaţă dură şi plană.
Praful acumulat trebuie curăţat periodic, uneori chiar o dată pe lună dacă există mult praf în aer, dacă nu e bine şi de două ori pe an.

| StangaciuGeorgeRazvan a răspuns:

Salut.Îţi recomand un cooler extern ce va răci întreaga suprafaţă, acum ai grijă să fie şi cam aceeaşi lungimea cu a laptopului: http://bit.ly/gbHap3.Aici ai şi livrare gratuită, o zi bună!

| bogz a răspuns:

Se poate strica procesorul si va trebui poate sa-ti cumperi un sistem complet de racire.

| BassHunter13 explică:

Cataline scuze dar din greseala ti-am dat STUPID! foarte bun ras dar nu am inlocuit ventilatorul! va multumesc tuturor de ajutor