| alexya19 a întrebat:

Am si eu o mica problema...de la un timp mi se tot inchide calculatorul singur sad stie careva care ar fi problema cu el?thinking

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Din cauza prafului, coolerul nu si mai face treaba adica sa raceasca, si supraincalzeste si are o protectie care la o anumita temperatura face unitatea sa se opreasca. du-l la un service sa l curete sau aspira l tu cu aspiratorul.

9 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Depinde in ce fel se inchide. Daca initiaza singurel secventa de shutdown, e cam ciudat, asta se intampla eventual la laptop-uri cand raman fara baterie, da' s-alea intra in std-by. Daca pur si simplu pica (iti dispare imaginea de pe monitor, se opresc coolerele si se sting toate led-urile de pe unitate), pote fi de la sursa, sau daca sunt prea multi consumatori conectati la o singura priza (unitatea, monitorul, boxele, imprimanta, etc); astea toate ar putea la un moment dat sa fure curent una de la alta, si sa tina unitatea subalimentata. La fel a patit si eu acum vreo 2 ani; am bagat perifericele intr-o priza separata de cea in care era unitatea si de-atunci n-am mai avut deloc probleme. Acum cauzele pot fi multiple.
A. si sa-ti mai zic un secret. Seara cand te culci sau cand nu folosesti PC-ul mai mult de 10 ore incearca sa-l lasi scos din priza, ii protejezi multe componente, mai ales sursa.

| alex2009 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul si vezi daca mai ai acea problema sau poate se incalzeste prea tare si atunci se inchide pentru a se raci vezi la ce temperatura ajunge pc-ul tau dar probabil ai virusi.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Ori este foarte virusat, ori iti pica sursa. Aceasta din urma se poate intampla datorita nefunctionarii corespunzatoare a cooler-ului. Cere sfatul unui specialist.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca e virusat ...sau nu e tensiunestraight face Asa pateam si eu din cauza tensiuni happy

| bnj a răspuns:

In proportie de 95% problema este de la una din componente, nicidecum de la soft sau virusi. Poate sa fie de la sursa, supraincalzirea procesorului, ram etc. Du-te la un service specializat pentru a afla clar care este problema

| calin_8208 a răspuns:

Praf, suprasolicitare, etc. Uita-te daca unitatea nu tie apropiata prea tare de perete si coolerul nu are destula aerisire. Mie mi se restarta cand era aproape de perete. Baftawinking

| Gipsy a răspuns:

Ti se inchide de tot sa ti se da restart?

Daca ti se da restart inseamna ca ori ti-ai pus vreo parola de capu` tau ori e virusat. Dar daca se inchide de tot nu stiu.sad

| teonamaria a răspuns:

Virusi...sau poate nu ai destul spatiu de memorie in pc.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fi multe cauze.De exemplu poate sa fie sursa sa nu fie destul de puternica, poate fi si procesoru daca se supraincalzeste ori se resetaza calculatoru ori se stinge