| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am instalat windows 7 pe o placa de baza Asus. Instalarea a decurs normal pana la un moment dat cand si-a dat restart si s-a blocat(se mai bloca si inainte sa schimb windows-ul, dar daca ii dadeam restart totul devenea normal)(windows-ul anterior era xp si am mai instalat windows 7 cam de vreo 2 ori ). Tata a controlat intreg pc si nu a observat nici o problema. Am pus la loc tot si cand am pornit calculatorul, isi dadea restart din 5 in 5 secunde(tastatura si mouse-ul nu functionau deloc). Va rog, un ajutor.

3 răspunsuri:
| AndreiBolos a răspuns:

Ia verifica tu daca procesorul este bine fixat, la fel si coolerul, daca placa video are acelasi soket cu procesorul, daca componentele sunt bagate in modulele corespunzatoare si daca cablurile SATA sunt bine fixate.

| storepc a răspuns:

Pare sa fie o problema hardware, iti recomand sa intri pe www.storepc.ro si sa il duci la verificat, diagnosticarea e gratuita asa ca nu ai nimic de pierdut:d

| voineamario a răspuns:

Buna, nu-mi place cum suna acel restart si nefunctionalitatea mouse-ului si a tastaturii, exista posibilitatea ca placa de baza sa se fi ars. Eu as recomanda sa-l duci la o inspectie, iar cei de acolo iti vor spune clar care este problema si cat te costa inlocuirea piesei defecte.