| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu laptopul.nu imi mai merge bateria...adica cand umblu pe el il las la incarcat si imi arata ca e incarcat 0(zero)%.azi a inceput sa faca figuri.in plus cand l.am ichis, mi. a aparut un mesaj ca bateria e descarcata si ca trebuie inlocuita...intrebare: ce as putea face? de unde pot cumpara o baterie si cam cat costa? e un Hp pavilion.mersi

13 răspunsuri:
| Andreea24 a răspuns:

Poate nu bateria este de vina. Verifica acumulatorul. S-ar putea ca el sa fie de vina. Daca are vreun beculet poti verifica daca intra curent in el. Nu stiu exact ce varsta ai dar il poti ruga pe tatal tau sa verifice acumulatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeile și mașinile, așa și femeile cu electronicele. Andreea, sigur n-ai vrut să spui să verifice încărcătorul? Că ori baterie, ori acumulator, sunt tot una.
Și din moment ce se alimentează de la încărcător, dar nu vrea să încarce acumulatorul (bateria), atunci acumulatorul pur și simplu a cedat.
Acumulatorul este un dispozitiv consumabil, ce cu timpul își pierde valoarea (nu mai reține încărcare).
Dacă laptop-ul este nou (sub 1 an), atunci direct la garanție cu el.
O să schimbe ori acumulatorul, ori placa de bază (posibil să fie de vină și circuitul de alimentare al acumulatorului din laptop).
Dacă nu mai e în garanție... atunci alt acumulator (e cam scump, în jur de 300-500 de lei, unul de 6 celule).
Pentru a verifica dacă este vina acumulatorului sau nu, descarcă programul Everest, iar la categoria Computer > subcategoria Power Management citești valorile din dreptul Wear Level-ului. Dacă acesta indică valoarea peste 50%, atunci acumulatorul este defect și trebuie înlocuit. Dacă nu, atunci defectul e în altă parte, și e de service (dacă laptop-ul nu mai are garanție).

| cd92 a răspuns:

Luchass bateria se foloseste o singura data este de unica folosinta, acumulatorul se incarca cu un incarcator. Bateria sau acumulatorul nu sunt acelasi lucruwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cosmin, dar de baterii reîncărcabile ai auzit? happy

| Andreea24 a răspuns:

@luchass happy ai dreptate, m-am gandit la incarcator si am spus acumulator, imi asum gresealabig grin, cel putin gandeam bine in ciuda faptului ca m-am exprimat prost. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am urmat pasii cu everest, si imi arata 0% nu 50% si imi scrie nivel scazut, in incarcare dar de 3 zile tot il tin in priza 2-3 ore pe zi si nimic. laptopul nu a mai fost folosit o perioada lunga de timp. sa fie cauza de nu incarca repede?

| george74 a răspuns:

Si inca ceva, am masurat cu aparatul de masura lamelele care fac legatura cu acumulatorul in spate si imi iese curent spre acumulator. sa fie de vina acumulatorul? repet laptopul nu a mai fost folosit cateva luni bune. in programul everest imi scrie nivel scazut...in incarcare si 0%. dar nu am tinut laptopul mai mult de 2-3 ore pe zi timp de 3 zile in priza. trebuie sa il tin cumva mult mai mult daca nu a fost folosit cateva luni bune? va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bay nu stiu amsi eu o problema asemanatoare
nu imi puteti zice. si mie. ctre as fac.
am un Acer aspire 1360 da stiu e cam vechi da.nui nimic
...il bag in priza...imi incarca
bateria ...merge 4 min si apoi imizice ca nu mai am baterie.
ca e goale
.
care ar fi problema? poate e rau incarcatoru
sau acummulatoru.si app un acumuator pentru Acer aspire 1360 cam cat ar costa
?
cam cat costa acum un acumulator. d laptop.
si la el nu am wireless. daca imi cumpar placuta,,, wireless.trebuiesa cumparsi antene wireless.cam cat ar costa,,,?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luchass ai fost de mare ajutor, cam aceeasi problema am si eu cu acumulatorul meu... am rulat everest dar la mine scrie "0 % (low level, charging) " dar nu se incarca ce crezi ca ar putea fi... laptopul abia a facut un an dar garantia e in strainatate deci daca e dus acumulatorul trebuie sa iau altul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.am si eu un compaq presario cq 61 si ma enerveaza ca nu imi arata niveul bateriei in timp:d imi arata decat cat la suta mai am din el.ma poate si pe mine ajuta candva? addicted_to_reality multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am un Asus k50ij si probleme cu bateriasad imi arata 72% available. si daca scot cablul de alimentare se stinge laptopul si pe baterie nu mai porneste. sad. de la ce sa fie. marea parte a timpului l-am folosit decat pe priza, fara baterie in el... dar n-a stat bateria nefolosita mai mult de 3 saptamani. ce sa fie? a ajuns la capatul zilelor? laughing

| blacklife997 a răspuns:

Din pacate aceeasi problema am si eu.(
eu compaq HP presario cq6o si asa imi arata ca si tie
incearca sa o formatezi adic al lasi sa se descarce si dupa aia la incarcat cam 12 ore
asa am citit si eu pe undeva
o baterie HP parca cand m-am uitat eu costa cam 300 de mii

| Plaviruth23 a răspuns:

Bună! Eu am avut același laptop și aceeași problema. La mine totul funcționa perfect și dintr-o data am ajuns în aceeași situație. S-a stricat bateria. Nu mai poți face nimic decât sa urmezi ceea ce îți spune acea eroare și sa schimbi bateria.