| Neacsu_Irina_1992 a întrebat:

am si eu o problema la laptop. Mi-am instalat sims 3 si imi tot arata "low disk space". Am vrut sa il dezinstalez dar nu ma lasa si nu mai pot dezinstala niciun program si nici sa instalez. Imi spune ca in " C" este problema dar nu am mai nimic in disk. Ce fac? Va rog spuneti-mi! Fundahappy

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi să eliberezi spațiu pe hard disc.
Depinde de ce Windws folosești.Eu îți voi explica cum se face la Windows 7; dar de asemenea procedeul se poate aplica și la Windows 8, 8.1, că așa cum știi Windows 8 este Windows 7 optimizat pentru gadget-uri și computere cu ecrane tactile.
Pasul unu.
! închide toate aplicațiile ce le ai deschise
>>Navighează în C:/windows
>Localizează folderul temp și deschide-l
-Acest folder conține fișierele temporare ale aplicațiilor deschise, aplicații ce tot timpul și își vor crea fișiere temporare de fiecare dată când deschizi o aplicație aceasta își va re crea un astfel de fișier, ceea ce duce în timp la creșterea în volum al acestui folder, deci la scăderea spațiului pe hard disc.
Selectează(CTRL+A) și șterge tot ce este în acel folder folosind SHIFT+DELETE
Pasul doi
>>Tot în folderul Windows localizează folderul SoftwareDistribution
Deschide acest folder și navighează în folderul Download.
Aici sunt actualizările descărcate și instalate în sistem.Acestea sunt reziduri care se pot șterge în siguranță
tot cu Shift+delete
>>Acum fă folderele ascunse și de sistem vizibile folosind options/folders view
Nevighează în /Users/numele tău de user/AppData/Local/Temp
. Deschide și șterge conținutul acestui folder.
Acest folder stochează la fel ca și Temp-ul din Windows fișierele temporare.
După ce ai încheiat operația restaurează starea folderelor inițială
Asta ar trebui să elibereze spațiu pe hard disc.
>>De asemenea daca ai Chrome-ul deschide și șterge tot ce ai în folderul de Downloads, deoarrece tot ce ai descărcat în Pc sunt stocate în acel folder(aplicații, etc).
Apoi instalează Glary utilities free de aici:
http://www.glarysoft.com/glary-utilities/
Aici ai un material în care am explicat cum se folosește și setează.
https://sites.google.com/site/windows8az/intretinerea-sistemului
Deși fac referire la Windows 8.1 procedeul este identic și al Windows 7.
Dacă nu te descurci lasă-mi în privat ID-ul tău și te ajut, că este nevoie de dialog.
Succes

| m1dn1gh7 a răspuns:

Reinstalează windows-ul, sau...
Ce antivirus foloseşti? Dai click dreapta pe sims şi-ţi va apărea acolo : '' scan with... (antivirusul tău) ''. Dăi acolo şi vezi,, poate are viruşi, scoate-i. Sau când îţi apare acel '' low disk space '' dăi pe el, îţi va şterge fişierele vechi care nu îţi mai sunt de folos.
Sănătate!

| Vidacu69 a răspuns:

Buna, Nu stiu sigur carei problema dar mie imi arata "low disk space" doar atunci cand nu am Memorie in C...
Ai putea verifica cata memorie ai in C, si daca ai putina cum ar fi 400mb ar trebui sa stergi ceva sa ai minim 1GB.
Sper ca te-am ajutat...big grin

| Neacsu_Irina_1992 explică:

Nu merge nimic, am incercat sa mut unele chestii dar nu merge.Imi arata ca free space: 0

| DeyCj a răspuns (pentru Neacsu_Irina_1992):

Pe ambele partiții? îți arată așa?

| Neacsu_Irina_1992 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Eu folosesc windows xp. laptopul este foarte vechi, deci nu prea mai am asteptari de la el. Il voi duce la reparat

| Boncu_Ciprian_1994 a răspuns:

Pai cred ca a avut virusi si ti sa virusat pc incearca sa bagi un alt windows

| cristifhd a răspuns:

Vezi daca ai fisiere mari pe desktop. Muta fisierele in alta partitie (d: / e: etc) sau sterge-le de tot. Cand poti dezinstaleaza jocul si la instalare, schimba locatia. El se instaleaza standard in program files, care e pe c: si de-aia iti mananca spatiul.

| pclaptop a răspuns:

Daca tot nu ai reusit, este un service laptop bun in Crangasi.Baietii fac diagnosticarea gratuita.
Site-ul lor e www.pclaptop.ro.