| simi1989 a întrebat:

Buna,am un Acer aspirE5-573G as vrea sa stiu daca pot face upgrade la 16gb sau 32gb ram, si ce ar trebui sa mai schimb sa functioneze mult mai rapid.

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Ce motherboard si ce procesor sa schimbe la el? Ca el laptop si sunt cam toate lipite de placa de baza. Doar hdd-ul, ramii si la unele wifi cardul merge sa il schimbi.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Merg 32 Gb RAM dar nu te ajuta cu prea mult. Poti sa schimbi HDD-ul cu un SSD si se simte la viteza. In rest, nimic!

| Clorox a răspuns:

Ce faci cu atat ram? Hai, mai zic 16 Gb, dar 32? Nu ai nevoie de atat, procesorul este foarte important, urmat de placa video(Acestea trebuie sa fie compatibile cu calculatorul tau din mai multe puncte de vedere)!
Mai este si motherboard-ul!
Daca tu vrei sa iti faci un calculator de gaming si ai toate piesele bomba dar nu ai motherboard-ul compatibil degeaba!
Gandeste-te la asta, compara o placa video de 4 Gb de la o firma cu una de 4Gb de la alta firma, chiar daca ambele sunt ''La fel'' difera mult!

| simi1989 explică (pentru Clorox):

Am pèrocesor Intel core i5 1.70ghz-2.70ghz turbo boast placa video nVIDIA geforce 929M, ce parterre ai? am inteles ca daca i schimb hardul cu un SSD il fac mai rapid

| Zaygon a răspuns (pentru simi1989):

Mare grija totusi ca Acerurile au ceva probeleme cu racirea(ma refer la astea de buget pana in 3000 lei). SSD-ul da il face mai rapid dar depinde de tot ansamblul de piese din el.

| simi1989 explică (pentru Zaygon):

De configuratia laptopului meu ce zici, e ok? si la problema cu racirea ce ar trebui sa fac?

| CPAElites a răspuns (pentru simi1989):

Laptopu e o TIGAIE AMARATA... Poti sa-i pui si 128gb ram ca tot aceiasi performanta are.
-Placa Video foarte slaba.
-Procesor dual core slab

Daca il folosesti pentru office iti recomand sa-i cumperi SSD... daca il vrei pentru gaming nu ai ce-i face...

De ce nu ai cumparat laptop cu placa video GTX 950M care e de ~3 ori mai performanta.

| Clorox a răspuns (pentru simi1989):

Nu ma intreba ca nu stiu asa de multe despre performanta in calculatoare!

| Zaygon a răspuns (pentru simi1989):

Sincer e slaba. Nu se mai fac laptopuri calumea in 3000 lei. Majoritatea acelora e undeva la 5000 lei. La racire doar atat: sa nu il ti in praf sau pe fete de masa sau in pat. Sa aiba o ventilatie cat mai buna.

| simi1989 explică (pentru Zaygon):

Eu sunt multumit rulez jocuri destul de bine, si oricum nu as da 5000 lei pe un laptop, adica si ala la 5000 peste ceva timp o sa fie slab ca o sa iasa altele mai tari si tot asa...

| Zaygon a răspuns (pentru simi1989):

Da, ai dreptate dar mai bine iti iei acum ceva tare si te tine cativa ani. Eu de exemplu mi-am luat laptopul acum 2 ani jumate(Lenovo g500, i7 quad core- din cele cu hq in coada, 6GB ram si placa video dedicata amd radon 8750HD) si am dat pe el 2800 lei. In acest timp i-am facut in toamna un upgrade la ram(am scos placuta de 2 si am pus una de 8 si am 12 si merge foarte bine-imi trebuia pentru niste programe la faculta si 6 era putin si am zis ca de ce 8 cand merge 12) si acum o luna i-am schimbat wifi cardul cu unul de la Intel cu standard ac dual band ca imi schimbasem routerul si mearga la capacitate maxima. Pe rami am 200 lei iar pe wifi card 140 lei. Si acum merge de nu are treaba.

| Zaygon a răspuns (pentru Clorox):

Ce motherboard si ce procesor sa schimbe la el? Ca el laptop si sunt cam toate lipite de placa de baza. Doar hdd-ul, ramii si la unele wifi cardul merge sa il schimbi.

| Zaygon a răspuns:

Maxim 12 GB ram suporta. Inafara de adaugat ram si de schimbat hdd-ul cu un ssd nu prea ai ce sa ii faci. Poate doar pentru net daca mai vrei sa schimbi wifi cardul.