| floriif2 a întrebat:

Am un card SDHC, de 8GB. Si mi-a mers o perioada in telefon, iar acum nu imi mai citeste cardul. Am incercat sa il bag si in alt telefon si nici asa nu citeste. Si deteriorat nu cred ca e, ca nu l-am cumparat de mult timp si l-am tinut constant in telefon. L-am scos doar atunci cand mi-am schimbat telefonul. Si aveam foarte multe lucruri pe cardul asta. si vreau cumva sa le recuperez. Daca poate cineva sa ma ajute. multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Incearca conectarea lui la un pc sau laptop prevazut cu card reader, pentru a vedea daca il detecteaza si daca ii poate citi continutul. Daca ceea ce este pe el se poate salva, se va transfera pe pc/laptop, apoi cardul trebuie formatat, adica readus la starea din fabrica, gol. Dar asta numai daca reusesti sa salvezi pe un alt mediu de stocare informatia de pe el. Nefunctionalitatea cardului nu e cauzata numai de o problema fizica, ci poate fi vorba si de un virus sau de o eroare.

1 răspuns: