| caracotev a întrebat:

am un hp 2133 si vreau sa sterg windowsul si sa-l reinstalez deoarece are f multe chestii in el de care nu mai am nevoie si nici nu mai merge bine si vreau sa fie clean and soft din nou laughing
Problema este ca nu mai gasesc cd-ul cu windowsul si oricum calculatorul nu are cd adica nu merge decat cu unul atasat, pot reinstala dupa un stick?
Dar cum sa fac nu am habar de nimic drivere si tot ce tb pentru wireless pentru video sunt paralela daca cineva poate sa ma ajute as fi recunoscatoare sa mi explice pas cu pas!
Mii de multumiri!

1 răspuns:
| alexmircescu13 a răspuns:

Bună.
1. Dacă in momentul de față îți funcționează toate componentele (video, sunet, rețea etc.), poți face o salvare (backup) la toate driverele pe care le ai instalate. Acest backup îl salvezi pe un stick iar după ce reinstalezi Windows pui frumușel driverele înapoi. Uite aici programe de backup pentru drivere http://www.topopage.net/......ui-vostru/
2. Da, se poate instala Windows de pe un stick. Pentru Windows 7 ai nevoie de un stick de 4 Gb, o imagine ISO a unui DVD cu Win7, si instrucțiunile de aici http://www.tutorialepc.ro/stick-usb-boot-abil-cu-windows-7-instalare.html
3. Imaginea ISO pentru Win7 o descarci de pe net, se gasesc destule. Sau apelezi la un prieten care are DVD cu Win7, sa-ti faca o imagine (neaparat ISO) si sa ti-o copieze pe stick. Ai grija sa nu fie același stick pe care ai copiat backup-ul de drivere, ca prin formatare se sterg.
4. Daca mai ai nelamuriri da-mi mesaj privat. Succes!