| AHappyDay a întrebat:

Am un Ipod Clasic Model A1051.L-am conectat la calculator si i-am facut update prin iTunes. Dupa ce a terminat pe ecranul Ipod-ului a aparut o imagine cu un stecher si o priza. In iTunes scria sa conectez Ipod-ul la o alta sursa de curent pentru a termina update-ul.Eu nu mai avem incarcatorul original asa ca am cumparat unul universal (ipod, iphone etc.).L-am pus la incarcat si l-am lasat mult timp dar degeaba.El s-a incarcat dar semnul acela cu stecherul si priza nu dispare. Ce trebuie sa fac?

10 răspunsuri:
| NeimaginabilA a răspuns:

Hmmmmm, eu cred ca bateria ti-e busita dar totusi numai cred, incearca sa il incarci la PC fara sal conectezi la itunes, o alta probabilitate ar fi cablul sa fie stricat.

| AHappyDay explică (pentru NeimaginabilA):

Bateria nu are nimic.Stiu sigur ca e buna.Cablul nu e stricat.Am incerat sa il incarc la pc fara si cu itunes dar degeaba.Ce sa fac?

| NeimaginabilA a răspuns (pentru AHappyDay):

Contactul poate e stricat... atunci tot ce poti face este sa improvizezi...

| AHappyDay explică (pentru NeimaginabilA):

Nu e asta.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru AHappyDay):

Cum rezolvi problema:
Folosind adaptorul de alimentare original (care a venit cu acest model)
sau o versiune mai recentă Apple USB adaptor de alimentare.

Acesta este, probabil, un iPod Gen 4... Acesta trebuie să fie conectat
la un adaptor de alimentare original. Dacă îl conectați la USB,
acesta nu va funcționa. Nu știu de ce acest model e special
(presupunând că e GEN 4 ) este proiectat în acest fel,
dar conexiunea USB nu asigură suficientă energie sau tensiune corectă, sau ceva, pentru a finaliza procesul de restaurare.

De asemenea, unele adaptoare de terță inalta de putere nu
funcționează, fie ca-s chinezisme, fie pentru același motiv caruia
portul USB nu funcționează.
Singurul lucru care va functiona cu siguranta este adaptorul de
alimentare alb patrat, care a venit cu acest model iPod, sau o versiune
mai noua a acestuia care se gaseste in orice magazin de telefoane
mobile.

P.S: Un port FireWire (pe un Mac) nu are problema cu acest model.
Și versiunile mai recente al iPodului nu au această limitare, adica
iPodurile mai noi.

| AHappyDay explică (pentru NeimaginabilA):

Si eu am gasit asta pe net.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru AHappyDay):

Daca esti asa de destept, rezolva-ti problema:
Du-te la magazin si cumpara un adaptor iphone original

| AHappyDay explică (pentru NeimaginabilA):

Nu ma dau destept.Ti-am spus doar ca si eu am gasit asta pe net. Oricum nici tu nu te mai da destept. E foarte usor sa dai copy & paste.Cred ca suferi de lipsa majora de atentie.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru AHappyDay):

Crezi ce vrei, dar daca nu te dai destep i-ti dai seama ca deoarece exista numai o solutie, normal ca raspunsul meu seamana cu restul de pe net.

| NeimaginabilA a răspuns:

Am comparat ceve 2 transformatoare, se pare ca singura diferenta dintre unu universal si unu Apple original sunt W.
Original: 1 W
Universal: 800 mW (0.8W)

Cauta un incarcator de 1 W si ar trebui sa mearga.