| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, am un laptop accer de 18.5 inch si a inceput sa-mi faca probleme asa ca vechime are cam 8 ani. Intai trebuia sa il deschid de mai multe ori sa mi se deschida calc. Am fost la reparat mi-a scos o placa si a zis ca nu se mai poate cauta sau ceva cu jocuri pe el, nici nu l-am folosit la jocuri. Acum alta problema, mi se blocheaza sageata de cautare sau se blocheaza el, calc. si se inegreste sau se albeste imaginea si trebuie sa il inchid ca sa poata iar functiona normal. Cateodata imi merge mult si bine fara probleme ca in rest e perfect, intreb ce defect poate sa aiba si daca are rost sa il repar? Am fost iar undeva si nu prea s-a complicat chiar nu se poate repara oare? Ca asa tare bine l-am folosit, am avut si un msi dar mai vechi de 11 ani si mi-a spus ca de acum e depasit si cam tot asa se blocheaza si sa il vand la bucata sau sa il arunc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

@ Denila123 are dreptate.

Laptop-ul tau trebuie vazut si testat de un specialist priceput.

Pot fi doua feluri de probleme:
- laptop-ul se supra-incalzeste (din cauza prafului depus in sistemul de racire sau suprasolicitare)
- ai ceva probleme de software care creaza un conflict.
Ambele probleme necesita cunostinte de specialitate si experienta pentru rezolvare.

| Superior a răspuns (pentru Bula):

Sunt operatiuni care pot fi efecutate si acasa cu putina documentare, cel putin cea cu software-ul.

| Bula a răspuns (pentru Superior):

Nu chiar cu "putina" documentare.
Pentru depanare si reparare corecta este nevoie de cativa ani de experienta.
Nici tu nu ti-ai da masina la reparat pe mana cuiva care acum incepe sa invete meserie de pe internet. tongue

Depanarea si repararea completa a laptopurilor aflate in starea prezentata dureaza timp de multe ore (sau chiar zile) si este destul de greu sa le faca cineva la tine acasa.

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

Multumesc de raspuns am fost la doi specialisti chiar si un magazin de calc dar au si reparatie dar nu cred ca au avut interes de asta mi au zis ca e vechi si sa cumpar altul

6 răspunsuri:
| Denila123 a răspuns:

Trebuie, un om care știe sa-l repare, nu unu care nu se cam pricepe

| Dosto a răspuns:

Categoric este vechimea, ce windows Ai? ( e original) modelul exact al care e (S/N)
Du-te la un service si întreba daca poate să-ți facă un upgrade la ram sau fă-l tu.Eu am un Toshiba are 10 ani dar ruleaza orice (model bussines)

| alexandrubt13 explică (pentru Dosto):

Window7 profesional la msi si la asta Acer la fel