| cipailina a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 3690, si am o problema cu bateria sa. Mereu cand il deconectez de la sursa de alimentatie (il scot din priza) nu dureaza mult si se stinge deoarece ramane fara bateria (de la 100% in 5 min ajunge la 1%) Insa inainte de acestea mi s-a recomandat sa ii scot bateria din cand in cand, ei bine eu am scos-o si nu am mai bagat-o inapoi zile, saptamani, luni! Eu cred ca a stat prea mult descarcata, dar totusi, ce as putea face ca bateria sa dureze macar 2h?
P. S. : Am pus bateria pe modul de economie (la Windows 7 Ultimate), dar reactioneaza la fel.
AJUTOR?!

Răspuns Câştigător
| AlexCrb a răspuns:

Iti iei alta. S-a dus dracu' bateria, ceva tipic la laptopuri.

10 răspunsuri:
| ChristiaNNN a răspuns:

Daca e inca in garantie mergi cu el de unde l-ai cumparat. Daca nu te sfatuiesc sa mergi cu el in service. Practic nu prea ai ce face la un acumulator.

| cipailina explică:

@raduraduu Juma de an? 4 ani!
@dacavreaupot Asta era singura mea optiune...sa cumpar alta, insa costa 400 lei si m-am gandit ca poate aveti voi alte metode happy
@ChristiaNNN Nu am garantie!
@ivancea2 Cine mi-a zis asemenea prostie? R: O colega de lucru a mamei o_O...Da, stiu cum suna. Ei bine eu am ascultat-o, de ce, nu stiu?! Pana la urma nici nu are habar de calculatoare. Ce sa mai vorbim de laptop-uri?!
@AlexCrb S-a dus...s-a dus la dracu' -_-

| AlexCrb a răspuns (pentru cipailina):

Acerurile nu stau bine la capitolul acumulator. Am avut si eu unu' si m-a tinut doar 6 luni...

| cipailina explică (pentru AlexCrb):

Si l-ai inlocuit? Sau inca il mai ai?

| AlexCrb a răspuns (pentru cipailina):

L-am tinut numai la priza. De 3 saptamani l-am vandut. Acum am un Powerbook la care ma pregatesc sa ii cumpar a doua oara baterie.

| cipailina explică (pentru AlexCrb):

Naspa. Eu inca nu mi-am inlocuit laptop-ul, e bun doar ca are probleme cu bateria si are niste butoane lateral de volum, pauza, stop...si nu merg. Nu prea cred ca pot face eu ceva, numai daca il duc la reparat. Ai vreo alta idee? (Daca nu prea ai inteles despre ce vorbesc poti vedea o poza, laptop-ul se cheama Acer Aspire 3690, butoanele laterale din partea dreapta nu imi merg.)

| AlexCrb a răspuns (pentru cipailina):

Am avut si eu la al meu. Trebuie instalat Launch Manager. Il gasesti pe site la Acer la sectiunea Drivere.

| raduraduu a răspuns:

Mai mult de 2 ore nu prea are cum sa iti stea daca ai laptotul de juma de an.Cred ca nu face contact undeva bine.Ar trebui sa te prezinti cu el, daca mai ai garantie, magazinului de unde l-ai cumparat sau la un services pentru electronice.Am si eu laptot dar niciodata nu mi s-a intamplat sa am probleme cu bateria.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa bateria in laptop; cine te-a invatat asemenea prostie? Bateria functioneaza ca un filtru pentru curentul care intra in laptop.Lasa bateria in laptop,pina dimineata,cu laptopul oprit; daca nu isi revine,va trebui inlocuita. Unul din elementii bateriei a cedat din cauza lipsei curentului, a reincarcarii, perioada prea lunga.Mult noroc.

| dacavreaupot a răspuns:

Trebuie sa schimbi bateria.nu mai este buna trebuie una noua