| Elevenn1111 a întrebat:

Am un laptop Asus si uneori, in timp ce este deschis se inchide brusc si se aude si un sunet ( nu l pot explica) si cand vreau sa il deschid (dupa ce s-a inchis ) nu se mai deschide. Se deschide doar daca il bag la incarcat ( desi el are baterie). Stie cineva dc se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Problema de Power-Management cel mai probabil.

Deschide Power Options, si vezi daca pe langa "Balanced" si "High Performance" exista un power plan numit "Portable/Laptop" sau... la unele modele de HP si Compaq e numit "Rixane Power Scheme"

Daca e setat pe Always On, laptopul se va opri la scurt timp dupa ce ii scoti alimentarea. Daca e setat pe Off, va comuta pe baterie.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cel mai probabil bateria s-a cam dus sau sunt pe duca chipsetii de la placa video, mai du-l al curatat de praf, macar 1 data/ an.

| Elevenn1111 explică (pentru MihaiNicu23):

L am cumparat acum cateva luni.

| Elevenn1111 explică (pentru MihaiNicu23):

Si face asa cam de cand l am cumparat ( la cateva saptamani cred)