| onlychengs a întrebat:

De câteva zile mi se închide laptopul din senin. Am observat într-o seara că l-am lăsat deoparte deschis și după ceva timp era inchis. Aseară umblam pe el și mi s-a închis singur, n-am putut să-l deschid până nu l-am pus la încărcat. Azi la fel. Si aveam vreo 90% baterie. De la ce ar putea fi? Se mai poate repara? Dacă e de la baterie se poate schimba/repara? Menționez că laptopul e ASUS, dacă are vreo importanță. Multumesc!

19 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Se incinge tare laptopul? se aude ventilatorul ca functioneaza? De cat timp ai laptopul? L-ai curatat vreodata de praf? I-ai schimbat vreodata pasta termica? https://www.alcpu.com/CoreTemp/ ia programelul asta si vezi ce temperatura are procesorul, daca umbli pe el normal si trece de 60-70 de grade clar trebuie curatat si schimbata pasta termica.
Eu asta as verifica prima data.

| onlychengs explică (pentru RB26DETT):

De incins nu se incinge deloc. Ventilatorul se aude. Laptop-ul il am din iulie 2017 si nu l-am dus niciodata la curatat si nici pasta termica n-am schimbat-o. Am instalat programul si imi apare Tj. Max : 105 grade...

| anayram a răspuns (pentru onlychengs):

In mod normal trebuie sa ai intrew 40-60 grade cel mai sigur are probleme cu COOLERUL

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa fie bateria... se poate schimba

| onlychengs explică (pentru suntserios):

Laptopul este inca in garantie. Stiti cumva daca trebuie sa platesc pentru schimbarea bateriei? Si daca da, cam cat ar costa? happy

| suntserios a răspuns (pentru onlychengs):

Teoretic nu ar trebui sa platesti, dar trebuie mai intai sa constate ei ca e un defect neprovocat de tine

| SkyPilot a răspuns:

O alta posibilitate este de la supraincalzirea procesorului.

| Dismally a răspuns:

E bateria moarta, poti sa o schimbi.

| flixbuster a răspuns:

Descarca HWMonitor, dezarhiveaza, executa in functie de ce Windows ai 32 sau 64 biti. Vezi tocmai jos ai info despre baterie - citeste procentul de la Wear Level (uzura) si daca e aproape de 100% atunci bateria e dusa. A nu se confunda cu procentul de la Charge Level (incarcare).

http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

| onlychengs explică (pentru flixbuster):

Imi apare 7% la toate: max, min, value

| flixbuster a răspuns (pentru onlychengs):

Daca la Wear Level ai 7% atunci bateria pare ok (uzura 7% inseamna ca incarcata la maxim mai are 93% din capacitatea originala cand era nou-nouta).

Tot cu acelasi program poti monitoriza si temperatura - procesor, placa de baza, hard disk, placa video. Vezi daca e ceva suspect - peste 60 grade Celsius.

Ideea e ca pus pe baterie de obicei ii scade performanta (pentru ca sa tina mai mult bateria), implicit consumul si temperatura. Deci nu ar avea sens sa aiba probleme de temperatura cand e pe baterie ci mai degraba cand e pe priza (cand ii ridica performanta pentru ca are curent nelimitat).

Asa mai pot fi probleme electrice pe la circuitele bateriei/alimentarii din baterie dar daca ai asa ceva in afara de diagnostic (si reparatie) in service nu am alta idee.

Daca ai vreun prieten cu laptop identic (sau macar baterie identica) sa incerci cu o alta baterie sa vezi cum face.

| onlychengs explică (pentru flixbuster):

Am fost azi la Altex si mi-au spus ca e din cauza bateriei, aparent are durata de viata doar un an. De inlocuit nu pot sa inlocuiesc bateria de una singura pentru ca nu o pot scoate singura.

| flixbuster a răspuns (pentru onlychengs):

Ah, preferatele mele, echipamentele cu baterie la care se poate scoate bateria doar in service sad

| onlychengs explică:

Nu sta deschis decat daca e la incarcat. Am incercat sa-l scot de cateva ori si mi se inchide automat.

| onlychengs explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! O sa merg maine la Altex sa vad ce pot sa fac.

| Rankup a răspuns:

Ia zi cand leptopul e pus la incarcat se inchide? adica incearca sa te uiti pe el cand e la incarcat daca nu se inchide inseamna ca e de la baterie daca se inchide probabil e altceva apropo si eu am tot assus, dar cand se inchide iti apare ceva gen blue screen sau o eroare?

| onlychengs explică (pentru Rankup):

Nu se închide când e la încărcat. Nu îmi apare niciun blue screen sau vreo eroare.

| anayram a răspuns:

Cel mai probabil are probleme cu ventilatorul

| onlychengs explică (pentru anayram):

Am verificat acum si aerul care iese de acolo este destul de cald si merge cam incet... dar restul laptop-ului are o temperatura normala