| natural a întrebat:

am un laptop de un an jumate l-am cumparat si bateria nu ma mai tine doar in priza iar pe baterie doar 4 min.se descarca f repede...o baterie mar costa vrea 3 milioane...are ceva daca il tin doar in priza cand il folosesc?

13 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

E un caz simplu de baterie moarta.De obicei garantia se va ocupa de asta daca mai ai. Va trebui sa o schimbi in orice caz si da, tine-l in priza. E un calculator obisnuit doar ca are alta forma. Nu stiu de ce aveti impresia ca e diferenta intre calculatoare si laptopuri...

| KodrutZ a răspuns (pentru CapitanuSemafor):

Garantia nu acopera acumulatorul pentru mai mult de 6 luni, de obicei. Voila, baterie pentru DV7T: http://www.ebay.com/......0697642287 (pe la maxim 40 de dolari gasesti de la foarte multe surse).

| natural explică (pentru KodrutZ):

Totusi eu as vrea sa-mi iau o baterie de la magazin...nu de pe net ca nu sunt asa sigura ca o iau pe cea corecta, si de returnat nu cred ca se poate.ce magazine vand baterii... daca ma duc la magazinele care vand laptopuri gasesc? oare sunt mai scumpe la astfel de magazine? daca stii te rog mult sa0mi dai un sfat.

| KodrutZ a răspuns (pentru natural):

Se poate returna, depinde de unde iei. De pe Amazon.co.uk mergi la sigur, eu am patit sa comand un produs, sa nu imi ajunga, le-am zis si mi l-au trimis inca o data fara ca eu sa platesc un cent in plus. Ai auzit asa ceva in Romania?

| natural explică (pentru KodrutZ):

Pai e normal daca nu tia ajuns si tu nu l-ai luat de ce sa platesti... oricum ei au tot in baza de date si stiu ce ajunge si ce nu. daca ar fi asa toti ar comanda si nimeni nu ar plati...happy

| KodrutZ a răspuns (pentru natural):

Discutam de plata in avans aici.

| laptopnews a răspuns:

Poti sa-l tii in priza, nu cred ca merita sa investesti in baterie. succes!

| KodrutZ a răspuns:

Gresit, baterie iti iei frumos de pe amazon sau ebay cu maxim 1 mil. Zi ce model ai. On-topic - fara baterie si direct de la priza, risti sa bulesti hardul/placa de baza la socuri de tensiune/caderi, fiindca nu mai are pe ce baterie sa treaca pentru alimentare. De regula, ideea e sa nu tii bateria in laptop atunci cind nu il folosesti, chiar si daca pauza asta dureaza o zi-doua. Am patit-o si eu sa imi moara bateria dupa vreo 6 luni, asa ca nu vorbesc din auzite.

| Adrrean a răspuns:

Nu are nimic, fara baterie si doar alimentat de la priza functioneaza ca un pc obisnuit

| euuughopp a răspuns:

Exact asa am si eu la laptop.Eu il tin in priza in timp ce il folosesc si nu are nimic, deci, oricum, toate bateriile se strica una-doua, sa ai grija la ventilator ft mult ca se strica repede si acela.Vot? Fundita?

| rossyta a răspuns:

Asa sunt toate laptopurile.....si eu am unul si cand il folosesc il tin in priza dar cu bateria scoasa ca se slabeste.Cand merg undeva ii pun bateria si ma folosesc de el.Acasa il tin in priza fara baterie. Sper ca te-am ajutat happy