| teo2 a întrebat:

Am un laptop Fujistu Lifebook AH512 Dual Core B960 500GB 4GB HDMI.Am cautat in ghidul de utilizare dar nu imi arata cat trebuie sa il tin la incarcat.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Prima incarcare trebuie sa fie mai lunga (nu prea stiu cat ajuta la bateriile noi, dar asa, e un fel de traditie) adica il descarci complet, iar seara il pui la incarcat si il lasi pana dimineata, in fine in medie sa stea 10-12 ore.
Iar apoi, ca sa nu se duca bateria in timp nu scoate laptopul de la incarcat, iar peste 10 minute il pui la loc, iar apoi iarasi il scoti si tot asa. Cand il pui la incarcat il lasi pana e full.
O data pe luna fa-i o descarcare completa si apoi o incarcare completa.

PS: foloseste-l asa cum vrei. asta-i cel mai important. ti-ai luat laptop ca sa te bucuri de el, nu? Deci mai intai fa-ti treaba si bucura-te de el, apoi vezi cum faci cu bateriawinking

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu cred ca m-ai inteles. eu ma refeream la faptul ca daca pui laptopul la incarcat, iar dupa 10 minute il scoti, il folosesti 10 mintue, dupa care il pui la loc la incarcat si faci asta in mod repetat. in timp bateria va tine mai putin...

| Azµre a răspuns (pentru introduaicinumele):

Așa da, am citit eu prost, scuze, corect dacă faci așa se duce bateria. Scuzele mele voi șterge comentariul

| Azµre a răspuns:

Lol... atâta timp cât îl folosești acasă îl ții cu alimentatorul băgat. Laptopul este creat pentru portabilitate când ești plecat să fii pe baterie dar în rest îl ții la încărcat mai ales dacă îl folosești acasă.