| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Am un laptop si vreau sa-mi schimb procesor am celeron b830 1.8 ghz dual core
Si vreau un pentium b960-970-980 nu-mi pasa care din ele am un socket fcgpa988 si vreau sa stiu daca voi putea sa-mi pun pentiumul asta, nu se va arde sau ceva placa de baza dau funda a Si laptopu se numeste Fuiitsu AH512 Lifebook

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ti-am mai raspuns o data>>>
Sunt procesoare destul de apropiate, nu e diferenta imensa intre ele, precum ar fi un i3.
DACA se poate scoate acel B830, si te limitezi la un B970/B980 nu se va arde placa de baza.
Vinde intai acel i3.
Nu va fi o diferenta uriasa intre ele, nu te vei putea juca alte jocuri mai noi, insa GTA (caci despre acela era parca vorba) va castiga vreo 5 FPS-uri in cel mai fericit scenariu.
Placa video duce greul, si pentru FPS-uri ai nevoie de o placa video dedicata.
Adica de alt laptop sau PC.

B830-- 1.8GHz 2/2core 35W 2MB L3cache 650-1050MHz video
B970-- 2.3GHz 2/2core 35W 2MB L3cache 650-1100MHz video
B980-- 2.4GHz 2/2core 35W 2MB L3cache 650-1100MHz video

| Denis_Denis_1998 explică (pentru NLS):

Hei uite tu ce zici decat sa-mi iau procesorul ala mai bine iau o placa video si o vii tine pe birou ca e foarte mare biroul meu si o conectez prin hdmi si celelate cabluri si va merge cred ca asa am vazut eu pe YouTube cum sa pui o placa video nVIDIA la laptop daca mi-as lua un nVIDIA 960 4gb cred ca voi avea pe plus vreo 10-20 fps?

| NLS a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Se poate... cu mici artificii, insa nu e chiar atat de simplu.
O varianta destul de completa o gasesti aici
https://www.youtube.com/watch?v=WcvmvZNBCD4

Si da, in caz ca reusesti, ar ajuta mai mult.
Ai nevoie de o sursa de vreo 350W,
de o placa video,
si de un dockingstation pe care il gasesti doar nou, si e in jur de 40 euro plus taxe.
Si laptopul trebuie sa sa aiba Wi-Fi functional.

In caz ca mufa de WiFi la laptopul tau e pozitionata aiurea si nu ai capac pe spate in dreptul ei (unele laptopuri nu au deloc capac pe spate deloc,
atunci trebuie sa dai gaura in carcasa lui in dreptul acelei zone, pentru a putea scoate si baga mufa.)

Din punctul meu de vedere, nu merita.
Se poate, dar iesi cam scump, si la un procesor atat de slab performanta nu va fi pe masura cheltuielii.
Ca de altfel, nici sa te complici sa inlocuiesti doar procesorul nu merita.
80 de lei e doar manopera pentru schimbat procesorul.
Daca te bagi tu in el risti sa ramai fara el.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e ca e prea vechi si nu mai merita sa schimbi procesorul.