| anonim_4396 a întrebat:

Buna am un laptop HP ProBook 4530s 8g rami, hdd 750, procesor i5, instalez windowsul fara nicio problema, problema este dupa ce instalez windowsul cand idstalez draivarul placi video isi ia restart si nu-mi mai apare imaginea ramane ecranu negru sau se plocheza din ce cauza am incercat windows 7, 8 si 10 tot aceias problema oare nu este ceva in bios sau e dusa placa video dar placa video nu este dedicata este incorporata

10 răspunsuri:
| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns:

Nu se blocheaaza, este o problema la iesirea de la placa video, daca ai laptop va trebui sa iei un monitor pentru a putea vedea imaginea

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Buna am incercat si cu monitor aceias problema ma doare capul de cate ori am bagat windowsul nu stiu ce sa-i mai fac cred ca este ceva defect la el, multumesc

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns (pentru Mihai_Ungureanu_1973):

Daca si cu alt monitor nu mere, are un defect major

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Am fost la un prieten se pricepe ceva mai binisor fata de mine leptopul are doua placi video separat merge si nu e normal asa el spune ca este o problema de la soft de la draivere zice ca leptopul nu are nimic dar tot n-am rezolvat numic

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns (pentru Mihai_Ungureanu_1973):

Amice,eu inteleg la ce te referi,ca doar am avut si eu problema asta, am pus alt monitor si a mers, Problema in sine este de la placa video pe care o folosesti, are un defect la una din iesiri(la cea care o conecteaza la ecran este pur si simplu inactiva, stricata

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Are doua placi una de la Intel din procesor si una AMD Radeon HD 7400M laptop hp4530s ele au un wsuici care fac legatura intre ele dar AMD Radeon HD 7400M laptop hp4530s nu pot so folosesc sistemul o vede dar nu o activeaza draivarul

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Mihai_Ungureanu_1973):

Imi da Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns (pentru Mihai_Ungureanu_1973):

Eroarea 43..hmm am avut partial dreptate, trebuie dus la mecanic

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Am un program care arata ce placa video am simi arata asa Name Generic PnP Monitor on Intel HD Graphics 3000
Current Resolution 1366x768 pixels
Work Resolution 1366x728 pixels
State Enabled, Primary
Monitor Width 1366
Monitor Height 768
Monitor BPP 32 bits per pixel
Monitor Frequency 60 Hz
Device \\.\DISPLAY1\Monitor0
Intel HD Graphics 3000
Manufacturer Intel
Model HD Graphics 3000
Device ID 8086-0116
Revision A
Subvendor HP (103C)
Current Performance Level Level 0
Technology 32 nm
Driver version 9.17.10.4101
Count of performance levels : 1
Level 1 - "Perf Level 0"
GPU Clock 648 MHz
ATI Standard VGA Graphics Adapter
Manufacturer ATI
Model Standard VGA Graphics Adapter
GPU Seymour
Device ID 1002-6760
Subvendor HP (103C)
Current Performance Level Level 0
Die Size 67 mm²
Release Date 2010
DirectX Support 11.0
DirectX Shader Model 5.0
OpenGL Support 4.2
GPU Clock 0, 0 MHz
Driver version 6.1.7600.16385
ROPs 32
Count of performance levels : 1
Level 1 - "Perf Level 0"

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns (pentru Mihai_Ungureanu_1973):

Nu nu nu, tu pari sa nu intelegi ce zic eu, in primul rand, nu E vina nici a monitorului de laptop nici a monitorului ale carei detalii mi le-ai dat(si btw monitoru ala nu supporta windows 10, are support pentru directx 11, daca vrei pe w10 ia ceva cu support pentru directx 12)
Placa video este formata din diverse componecte si ca sa iti explic unde e problema ta, placa video este conectata-1 o data la laptop 2- la ecran, din ce zici tu iesirea la ecran este cam..fripta arsa prajita etc, dar daca punand monitorul acela pe un windows 10 nu sunt compatibile de aia nu merge
dar daca l-ai pus pe 7 si nu a mers, inseamna ca placa ta video domnule, e arsa de tot